ABD Adana Konsolosu Specht, Van TSO'da

ABD Adana Konsolosu Specht, Van TSO'da
ABD Adana Konsolosu Specht, Van TSO'da
VAN (AA) - ABD Adana Konsolosu Linda Stuart Specht, Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu'nu ziyaret etti.Ağustos ayında Türkiye'ye atanan...

VAN (AA) -  ABD  Adana Konsolosu Linda Stuart Specht, Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu'nu ziyaret etti.

Ağustos ayında Türkiye 'ye atanan ve ilk ziyaretini Van'a yapan Specht, Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Karaman, Yönetim Kurulu Üyeleri Faruk Biner, Diyaeddin Altındal ve Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Esin Akarsu Orunç tarafından ağırlandı.

Ziyarette konuşan Takva, 20 bin yıl öncesinde insanların yaşam yeri olarak belirledikleri Van şehrinin, kadim medeniyetlere başkentlik yaptığını söyledi.

Van'ın son yüzyılda sahip olduğu potansiyelleri yeterince kullanamadığını ve avantaja çeviremediğini anlatan Takva, şöyle konuştu:

"Van'ın İran ile 300 kilometre sınırı var. Dünyanın uyguladığı ambargodan en fazla etkilenen kent Van'dır. Çünkü İran gibi çok önemli bir pazara erişimimiz engellendi. Dolayısı ile bu durumdan olumsuz etkilendik. Tüm kurallara uymamıza rağmen bizler fakirleştik. Ancak çok önemli bir hayvancılık merkezi, güneş enerjisi potansiyeli ve yer altı kaynakları ile Van önemli bir merkezdir. Yerel ve bölgesel ekonomiyi etkileyen en önemli sorun çatışmalı süreçtir. Öncelikle bölgemiz ve ülkemiz de bu çatışmalı sürecin sonlandırılması gerekir. 40 yıldır yaşanan Kürt sorununun bitirilmesi için demokrasiyi daha fazla içselleştirmeli, yeni bir toplumsal sözleşme imzalanmalıdır. Ayrıca yeni bir anayasaya ihtiyaç var. Bu hedefe ulaşma konusunda başta ABD olmak üzere dost ve ortak ülkelerin sorumlulukla hareket etmesi gerekir. Dünyada olduğu gibi, Türkiye'nin daha fazla demokratikleşmesi gerekir."

Specht ise atandığı ağustos ayından bu yana ilk ziyaretini Van'a yaptığını belirterek, Van dahil 22 ilin sorumluluğunda bulunduğunu ifade etti.

Van'ın bölge için çok önemli bir şehir olduğunu bildiklerini anlatan Specht, "Dolayısı ile Van ziyaretimde önemli kurumlarla görüşme fırsatı buldum. Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Van TSO gibi kurumları ziyaret ederek, Van ile ilgili daha fazla bilgi edineceğim. ABD olarak buraların kalkınması için bizde çalışmalar yapmak istiyoruz. Buradaki kaynakların ve potansiyellerin dünyaya tanıtılması gerekir" dedi.

Specht'e, ziyaret anısına fincan ve Van Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Esin Akarsu Orunç tarafından da kolye hediye edildi.