Açık havada kaplıca keyfi

- Van'ın Erciş ilçesindeki kaplıca, her mevsim vatandaşların akınına uğruyor

VAN (AA) - Van'ın Erciş ilçesindeki kaplıca, her mevsim vatandaşların akınına uğruyor.

İlçeye 34 kilometre uzaklıktaki Taşkapı Mahallesi'nde bulunan ve vatandaşlar tarafından etrafı taşlarla çevrilerek havuza dönüştürülen sıcak su kaynağı, başta çocuklar olmak üzere tüm mahalle halkına hizmet veriyor.

Mahalleliler tarafından "hamam" olarak adlandırılan, özellikle sonbahar ve kış dönemlerinde vatandaşların uğrak yeri olan kaplıca, Kurban Bayramı'nda da çocukların ve gençlerin akınına uğradı. Günün yorgunluğunu kaplıcanın sıcak ve şifalı suyunda yüzerek atan gençler, açık havada söyledikleri türkülerle de eğlenceli vakit geçiriyor.

Yıllardır boşa akan su kaynağının tesise dönüştürülerek turizme kazandırılmasını isteyen Haydar Koçak, suyun sıcaklığının 65-70 derece dolayında olduğunu belirterek, mahalle halkının girişimleri ve Erciş Belediyesinin katkılarıyla kısa süre sonra suyun bulunduğu alana havuz yaptırılacağını söyledi.

Koçak, havuzun ücretsiz olarak halka hizmet edeceğini bildirerek, "Bayram dolayısıyla gündüzleri çocuklar ve gençler, akşamları da büyüklerimiz buraya gelerek yüzüyor. Biz yaz kış demeden her mevsim kaplıcanın şifalı suyunda yüzüyoruz. Havuzun da yapılmasıyla sudan artık hiç çıkmayız" dedi.