Ağrı'daki terör saldırısı

Ağrı'daki terör saldırısı
Ağrı'daki terör saldırısı
- Van Geçici Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Kahraman: - "Oradaki askerlerimize kurşun sıkma gafletinde bulunup sonra da kameralar önünde askerlerimize yardım ediyorlar imajını vermeye çalışılması samimiyetsizliktir" - "Devletimiz barış sürecini en iyi şekilde yürüttü fakat terör örgütü ve HDP bu süreci fırsat bilerek faaliyetlerini arttırarak devam ettirdi. Bu seçimde de köy köy dolaşarak milleti tehdit ederek, 'Oylarınızı HDP'ye verin' baskını başlatmıştır" - Terör örgütü PKK tarafından eşi şehit edilen Artin: - "Artık savaşların ve bu olayların yaşanmasını istemiyoruz"

VAN (AA) - Van Geçici Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Ayhan Kahraman, Ağrı'nın Diyadin ilçesinde yaşanan terör saldırısına ilişkin, "Oradaki askerlerimize kurşun sıkma gafletinde bulunup sonra da kameralar önünde askerlerimize yardım ediyorlar imajını vermeye çalışılması samimiyetsizliktir" dedi.

Terör olaylarında babası ve akrabalarından 155 kişi şehit olan Kahraman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK ile HDP'nin söylemleriyle yaptıkları arasında çok büyük farklılıkların olduğunu ve samimi davranmadıklarını söyledi.

Türkiye partisi olduğunu iddia eden HDP'nin öncelikle terör örgütüyle arasına mesafe koyması gerektiğini vurgulayan Kahraman, "Bir taraftan anaların ağlamasını istemiyoruz derken, diğer taraftan eli silahlı terör örgütü mensuplarıyla beraber ağaç dikmeye gitmek samimiyetten uzaktır" diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Ağrı'da provokasyon yaptığı şeklindeki iddialara katılmadığını belirten Kahraman, şöyle devam etti:

"Türk Silahlı Kuvvetleri görevinin gereğini yapmıştır. Çünkü ordumuz kamu güvenliğini sağlamakla görevlidir ve kendisine verilen görevi en iyi şekilde yerine getirmiştir. Oradaki askerlerimize kurşun sıkma gafletinde bulunup sonra da kameralar önünde askerlerimize yardım ediyorlar imajını vermeye çalışılması samimiyetsizliktir. Bu ordu hepimizindir. Bu ordunun mensupları bizim çocuklarımız kardeşlerimizdir. Herkesin bu süreçte hassas olması gerektiğini düşünüyorum. Siyasi partiler gerginlikten uzak durmalı, insanları kışkırtacak söylemlerden kaçınmalıdır. Korucu camiası olarak süreç boyunca hassas davranarak tüm kışkırtmalardan uzak durduk ancak buna rağmen 12 arkadaşımız şehit edildi."

Kahraman, çözüm sürecinin tek taraflı ilerleyecek bir proje olmadığını, herkesin elini taşın altına koyması gerektiğine dikkati çekerek, "Devletimiz  barış sürecini en iyi şekilde yürüttü fakat terör örgütü ve HDP bu süreci fırsat bilerek faaliyetlerini arttırarak devam ettirdi. Bu seçimde de köy köy dolaşarak milleti tehdit ederek, 'Oylarınızı HDP'ye verin' baskını başlatmıştır" ifadelerini kullandı.

- "Artık kimsenin ağlamasını istemiyoruz"

1995 yılında Hakkari'de yaşanan çatışmada eşi şehit edilen Dilcihan Alkan da artık huzur ve barışın sağlanmasını isteyerek, çatışmaların ve olayların son bulmasını diledi.

Alkan, 6 aylık gelinken eşini kaybettiğini ve oğlunun doğmadan yetim kaldığını anlatarak, "Artık askerlerimizin, başka insanların ölmesini istemiyoruz. Ben şehit eşiyim, oğlum da şu anda Tatvan'da askerlik yapıyor. Biz artık kimsenin ciğeri yanmasın diyoruz. Bizim yaşadığımız acıları başkaları da yaşamasın. 2 yıldır artık kimse ağlamıyor, kimsenin cenaze haberi gelmiyor. Bunun devam etmesini istiyoruz. Bu olaylara neden olanlara kimse fırsat vermesin. Artık askerlerimizi askere gönderirken korkmayalım. Sağ salim evlerine dönsünler" şeklinde konuştu.

- "Hepimiz aynı bayrağın altında yaşıyoruz"

1998 yılında terör örgütüyle girdiği çatışmada eşinin şehit edildiğini söyleyen Meliha Artin ise yaşanan sıkıntılı süreçler nedeniyle binlerce çocuğun yetim, kadınların dul kaldığını ve artık bu acıların yaşanmaması gerektiğini söyledi.

Anaların yıllarca yaşayabilecekleri en büyük acıları yaşadığını, ciğerlerinin yandığını anlatan Artin şunları söyledi:

"Ben eşimi kaybederek büyük acı yaşadım ve çocuklarımla yalnız kaldım. Bundan sonra çocuklarımızın iyi bir gelecek yaşamasını istiyorum. Bu sorunlar bir daha olmasın, ülkemize barış ve huzur gelsin. İki yıldır çatışmalar olmuyor, insanlar korkmuyor, bunun böyle devam etmesini istiyoruz. Hepimiz kardeş olalım. Türk-Kürt diye bir ayrım yoktur. Hepimiz din kardeşiyiz, bir bayrağın altında yaşıyoruz. Artık savaşların olmasını istemiyoruz. Ağrı'da yaşanan olayı da kabul etmiyoruz. Buradan bakanlarımıza ve siyasetçilere sesleniyoruz. Bu ateşe bir su serpsinler ve bu olayları durdursunlar. Kardeş olalım, Kürt-Türk ayımı yapmayalım."


  ETİKETLER:

  TSK

  ,

  PKK

  ,

  Van

  ,

  Türkiye

  ,

  Ağrı

  ,

  HAKKARİ

  ,

  şehit

  ,

  hdp

  ,

  Kamu

  ,

  Fırsat

  ,

  Köy

  ,

  Proje

  ,

  İddia

  ,

  siyasi

  ,

  Uzak

  ,

  Tatvan