Ahilik Haftası

VAN (AA) - AK Parti İl Başkanı Zahir Soğanda, Ahilik Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajda, ahiliğin Anadolu'da toplumsal düzenin tesis edilmesine...

VAN (AA) - AK Parti İl Başkanı Zahir Soğanda, Ahilik Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajda, ahiliğin Anadolu 'da toplumsal düzenin tesis edilmesine öncülük ettiğini belirtti.

AK Parti İl Başkanı Soğanda, mesajında, ahilik geleneğinin nesiller boyu süreceğini bildirerek, ahiliğin Anadolu'da birlik, beraberlik ve refahın sağlanmasına, toplumsal düzenin tesis edilmesine öncülük ettiğini kaydetti.

13. yüzyılda kurucusu olan Ahi Evran Veli'nin öncülüğünde Ahilik temelleri atıldığını ifade eden Soğanda, şöyle dedi:

"Ahilik, Ahi Evran'ın dayanışma ve paylaşmaya dayanan ilkeleri ile birlikte günümüze kadar esnafımıza, sanatkarımıza yol göstermiştir. Ahilikte çalışmak ve üretmek, alın teri ile kazanmak bir ahlak kuralıdır. Bu duygu ve düşüncelerle yaptıkları üretim, sağladıkları istihdamla ekonomik büyümeye katkı veren, sosyal istikrarı ayakta tutan ve refahın tabana yayılmasını sağlayan esnaf ve sanatkarlarımızın Ahilik Haftası'nı kutluyor, hayırlı kazançlar diliyorum."