AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık Van'da

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık Van'da
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık Van'da
- Çalık: "Bir anne olarak Van Milletvekili Aysel Tuğluk'a sesleniyorum. 30 yıldır var olan, 40 bin evladın ölümüne neden olan bu süreci durdurmak için attığınız taş, size gelecektir" - "Eğer siz anneyseniz, o merhameti yüreğinizden silmediyseniz, çözüm süreci için elinizi değil bedeninizi taşın altına koymak zorundasınız"

VAN (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Bağımsız Van Milletvekili Aysel Tuğluk'un, Suriye sınırında güvenlik güçlerine taş atması olayına ilişkin, "Bir anne olarak Van Milletvekili Aysel Tuğluk'a sesleniyorum. 30 yıldır var olan, 40 bin evladın ölümüne neden olan bu süreci durdurmak için attığınız taş, size gelecektir" dedi.

Partisinin, Borsa İstanbul Yatılı Bölge Ortaokulu salonunda düzenlenen Gürpınar İlçe Kongresine katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık, AK Parti hükümetleri döneminde Van'a yapılan yatırımlarla ilgili bilgi verdi. 

Yaklaşık 2 yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde başlatılan çözüm süreciyle annelerin gözyaşlarının dindirilmeye çalışıldığını vurgulayan Çalık, eylül ayında Şanlıurfa'nın Suruç ilçesi sınırındaki gösterilerde güvenlik güçlerine taş atan Bağımsız Van Milletvekili Aysel Tuğluk'u, "Bir anne olarak Van milletvekili Aysel Tuğluk'a sesleniyorum. 30 yıldır var olan, 40 bin evladın ölümüne neden olan bu süreci durdurmak için attığınız taş, size gelecektir" sözleriyle eleştirdi.

"Eğer siz anneyseniz, o merhameti yüreğinizden silmediyseniz, çözüm süreci için elinizi değil bedeninizi taşın altına koymak zorundasınız" diyen Çalık, şunları kaydetti:

"Çözüm sürecini sonuna kadar kardeşlik ve barışla götürmek zorundayız. Çözüm sürecini devam ettirirken yapmamız gereken en önemli şey kamu düzeninin sağlanması. Bu konuda da taviz vermedik, vermeyeceğiz. Eski Türkiye'yi yaşatmak isteyenler var. Biz eski Türkiye'yi asla istemiyoruz. Milletine zulmeden ceberut devleti istemiyoruz. Hepimiz insanlara nelerin yaşatıldığını biliyoruz. Burada derin devlet adına 'ben de varım' deyip başkalarına yaşam hakkı tanımayan zihniyetin olduğunu biliyoruz."

Van'ın 2002 yılından bu yana AK Parti'ye çok büyük destek verdiğini, şimdi bu destekleri artırmanın zamanının geldiğini vurgulayan Çalık, 2015 seçim sürecinin en güzel göstergesinin sevgi, kardeşlik ve barış olduğunu kaydetti.

AK Parti hükümetleri döneminde Van'ın çok önemli yerinin olduğuna dikkati çeken Çalık, şöyle konuştu:

"Bunu burada egemenlik kurmak isteyenlere sesleniyorum. Burası değneksiz bir yer değil. Biz burada birinci parti olmaya devam edeceğiz. Tüm Türkiye'nin içinde her yere giden kaç parti var? Tek bir parti var, o da AK Parti. Aslanlar gibi geliyor ve gelmeye devam edecek. Buradaki kardeşlerimin hangi mücadeleleri verdiğini biliyorum. Genel merkezimiz, hükümetimiz, başbakanımız, cumhurbaşkanımız onların yanında.  CHP , MHP gelsin Gürpınar'da AK Parti gibi kongrelerini yapsınlar. Esas demokrasi mücadelesi burasıdır. Van'a gelemiyorsan Türkiye'nin bütünlüğünden, bölünmesinden bahsedemezsin."

Konuşmasının ardından Koyunyatağı Mahallesi'ne giden Çalık, ziyaret ettiği Hüseyin Aslan'ın evinde kadınlarla sohbet etti.

Evdeki çocuklarla tek tek ilgilenerek kadınların sıkıntılarını dinleyen Çalık, "Birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenlere izin vermemeliyiz. Çocuklarımızı kandırmalarına, onların dağa gitmelerine müsaade etmemeliyiz. Biz her zaman sizlerin yanındayız, başımız üstünde yeriniz var" diye konuştu.

Çalık, sohbetin ardından ikram edilen çayı içerek evden ayrıldı.