AK Parti Van Milletvekili Çiftçi:

AK Parti Van Milletvekili Çiftçi:
AK Parti Van Milletvekili Çiftçi:
- "Biz 2023'lerin 2071'lerin Türkiye'sini hayal ediyoruz. Bu sebeple eğitimi çok önemsiyoruz"

VAN (AA) - AK Parti Van Milletvekili Fatih Çiftçi, son 13 yılda Van'a 1 milyar 520 milyon liralık eğitim yatırımı yapıldığını bildirdi.

Çiftçi, yaptığı yazılı açıklamada, Van'da eğitime 13 yılda 1 milyar 520 milyon liralık yatırım yapıldığını, ruhen ve bedenen iyi yetişmiş nesiller yetiştirme hedefiyle eğitim alanında ilklere imza attıklarını belirtti.

Cumhuriyet tarihinde eğitimde yapılmayan yatırımların, 13 yıl gibi kısa sürede gerçekleştirildiğine dikkat çeken Çiftçi, ilde okul öncesi eğitiminden orta öğretime kadar okul sayısının bin 88'den, 2 bin 50'lere yükseldiğini kaydetti.

Çiftçi, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Cumhuriyet tarihinde yapılmayan yatırımlar 13 yıl gibi kısa sürede gerçekleştirildi. 2003 yılından 2013 yılına kadar ilimize 4 bin 296 derslik kazandırıldı. 2014 yılında ise başlanıp bitirilen ve devam eden derslik sayısı 360'tır. Yatırımlarda eğitim kompleksi diyebileceğimiz şekilde spor salonu ve pansiyonlar da yer aldı. Yüzüncü Yıl Üniversitemiz dahil eğitim sektöründeki bu yatırımlara, 1 milyar 520 milyon lira harcandı. Yaptığımız tüm bütçelerde en faza ödeneği eğitime ayırdık. Bu yılda öyle olacak. Çünkü geleceğin inşası ancak eğitimle mümkün olur. Biz 2023'lerin 2071'lerin Türkiye 'sini hayal ediyoruz. Bu sebeple eğitimi çok önemsiyoruz."

Van'da planlanan eğitim yatırımlarının planlama ve ihale süreçlerinde herhangi bir aksama olmaması için ilgili birimlerce yürütüldüğüne değinen Çiftçi, 2015'te planlanan okul, yurt, spor salonu, laboratuvar ve atölye gibi çok sayıda hizmet binasının yapımına devam edileceğini, böylelikle kentin eğitim kapasitesinin önemli ölçüde artacağını belirtti.