AK Parti'nin temayül yoklaması

AK Parti'nin temayül yoklaması
AK Parti'nin temayül yoklaması
- AK Parti Van, Muş, Bitlis, Hakkari ve Iğdır il teşkilatlarında milletvekili aday adaylarıyla ilgili temayül yoklaması yapıldı - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Gül: - "(Çözüm süreci) Bu süreçten rahatsız olanlar, Türkün, Kürdün kanı üzerinden siyaset yapan statükoculardır. Ama onlar iyi bilsin ki millet bu süreci satın almıştır, milletin iktidarı AK Parti de sonuna kadar başarıya ulaştırma kararlılığı içindedir"

VAN (AA) - AK Parti Van, Muş, Bitlis, Hakkari ve Iğdır il teşkilatlarında milletvekili aday adaylarıyla ilgili temayül yoklaması yapıldı.

AK Parti Van İl Başkanlığı, milletvekili adayı olmak isteyen 120 aday adayı için temayül yoklaması yaptı. Van-Erciş karayolundaki Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi salonunda düzenlenen programa katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül, AK Parti'nin kurulduğu günden bu yana rotasını milletin belirlediğine değinerek, hiçbir zaman vesayete ve statüko güçlerine teslim olmadıklarını ve milletin gösterdiği yolda kararlı adımlarla yürüdüklerini söyledi. 

Van halkının bundan önceki seçimlerde AK Parti'nin başarılı olması için gece gündüz çalıştığını anımsatan Gül, 7 Haziran'da da 'Yeni Türkiye' ile 'Eski Türkiye'nin seçiminin yapılacağını ifade etti.

"İnşallah 'Yeni Türkiye'yi, ileri demokrasiyi isteyenler kazanacak" diyen Gül, AK Parti öncesi bölgede olağanüstü hal (OHAL), faili meçhul cinayetler, JİTEM'in yaptığı faaliyetler ve karanlık eller olduğunu dile getirdi.

AK Parti'nin 3 Kasım 2002'de bir Anadolu ihtilaliyle iktidara geldiğini ve ilk iş olarak OHAL kaldıran karara imza attığını kaydeden Gül, "O tarihten itibaren ret politikalarına, inkar ve asimilasyon politikalarına son vermiştir. Devlet merkezli anlayıştan insan merkezli anlayışa AK Parti iktidarıyla geçilmiştir" diye konuştu.

Gül, AK Parti iktidarları öncesinde yaşanan darbeler ile siyaseti ve milleti adam etmeye çalışan karanlık güçlerin iktidar olduğu dönemlerin sona erdiğini belirterek, inancından dolayı okula, işine gidemeyen mağdurların, kimliğini inkar eden politikaların kurbanı olan bir halkın yaşadığı tüm sıkıntıların ve yasakların ortadan kaldırıldığına dikkati çekti. 

28 Şubat postmodern darbesiyle milletin önüne kurulan tuzakları herkesin gördüğünü ve merhum Necmettin Erbakan'a yapılanları bu milletin asla unutmayacağını aktaran Gül, şöyle devam etti:

"O zaman Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne başörtüsüyle gelen milletvekili bir hanımefendi için dönemin yöneticileri 'başörtülü olarak milletvekili olamazsın, bu kadına haddini bildirin' diyenler oldu. Ama bugün TBMM'de başörtüsüyle milletvekilliği yapan kardeşlerimiz var. Dün üniversite kapılarında başörtülü olduğu için gidemeyen kardeşlerimiz bugün istedikleri gibi öğrenimlerine devam edebilmektedir. Darbeler artık tarihi çöp tenekesine atılacaklardır. Bizim sizlerden istirhamımız anayasayı değiştirecek bir çoğunlukla bize destek vermenizdir. İnşallah bu milletimizin seçtiği milletvekilleriyle ilk işimiz sivil anayasayı tamamlamak olacaktır."  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın bu ülkenin yüzyıllık, kangren haline gelen terör sorununu, çözüm sürecini başlatarak bitirme kararlılığını ortaya koyduğunu hatırlatan Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"AK Parti iktidarımızın kararlılığı, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ve hükümetimizin kararlılığıyla, 77 milyonun gerçek baharı yaşacağı bir 2015 baharını hep birlikte göreceğiz. Çok önemli gelişmeler yaşanıyor. Bu sürecin tarafı, 77 milyondur. Van, Diyarbakır, Edirne, İzmir, Yozgat bu sürecin tarafıdır, Kürt, Türk, Laz, Çerkez bu sürecin tarafıdır. Bu sürecin arkasında Ahmeti Hani, Feqiye Teyran, Bediüzzaman Said Nursi, Selahattin Eyyubi, Fatih Sultan Mehmet, Recep Tayyip Erdoğan 'ın iradesi vardır, Türküyle, Kürdüyle 77 milyon insanın kararlılığı, iradesi vardır. Artık bu süreçte, hiçbir ana ağlamayacak, Kürdün ve Türkün kanı üzerinden siyaset yapanlara statükoculara millet gereken dersi verecek. Yeni anayasayla bu taçlandırılacak. Bu süreçten rahatsız olanlar, Türkün, Kürdün kanı üzerinden siyaset yapan statükoculardır. Ama onlar iyi bilsin ki millet bu süreci satın almıştır, milletin iktidarı AK Parti de sonuna kadar başarıya ulaştırma kararlılığı içindedir. Sürecin milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum."

Konuşmaların ardından temayül yoklamaları için il yönetimi, kadın ve gençlik kolları üyelerinden kurulan komisyonların kontrolünde delegeler sandık başına gitti.

- Bitlis

AK Parti Bitlis İl Başkanlığı, 25 aday adayı için temayül yoklaması yaptı.

İsmail Eren Spor Salonu'nda yapılan temayül  yoklamaları için il yönetimi, kadın ve gençlik kolları üyelerinden kurulan komisyonlarda, partililerin aday olarak görmek istediği 3 kişiyi belirlemek üzere sandık başına gitti.

Oy kullanma işlemlerinden önce bir konuşma yapan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Yahya Akman, parti olarak 4'üncü kez milletvekilliği seçimlerine gireceklerini söyledi.

Milletvekillerinin belirlenmesinde temayül yoklamalarının genel merkez için önemli olduğunu bildiren Akman, şöyle konuştu:

"Aday adayları için aynı zamanda kamuoyu araştırmaları yapılacak ve aday adayları arasında mülakat yapılacak. Bu dönem bildiğiniz gibi Bitlis 3 milletvekili seçecek. Bu üçünün de AK Parti'den olmasını arzu ediyoruz. Bu da buradaki teşkilat arkadaşlarımızın gayretiyle olacak. Bitlis, AK Parti'ye sahip çıkan bir ilimiz. Biz Bitlis'i hep ağırbaşlı ve bu davaya sahip çıkan insanlar olarak tanıdık. İnşallah bundan sonrada böyle tanıyacağız."

Konuşmaların ardından, delegeler oy kullanma işlemine başladı.

- Hakkari

AK Parti Hakkari İl Başkanlığı, kentten milletvekili adayı olmak için müracaat eden 25 kişi için temayül yoklaması yaptı. 

Atatürk Kültür Merkezi'nde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan temayül yoklamasında konuşan AK Parti Siirt Milletvekili Afif Demirkan, Hakkari ve ilçelerinden milletvekilliği adaylığı için müracaat eden herkese başarı diledi. 

7 Haziran 2015'te yapılacak olan milletvekili genel seçimlerinde AK Parti'nin yine tek başına iktidar olacağını söyleyen Demirkıran, "7 Nisan'da kesin adaylar belli olduktan sonra 3 kişiye adaylık verilecek. Aday gösterilmeyen diğer arkadaşlarımızın da adaymış gibi bize destek vermelerini istiyoruz. AK Parti'nin Hakkari'de büyük bir zafere imza atacağına inanıyorum. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan çözüm süreci büyük ilerleme kaydetti. Buna hepimizin destek vermesi lazım" diye konuştu.

Konuşmaların ardından 600 delege 25 aday adayı için oy kullandı.

- Iğdır

AK Parti İl Başkanlığı, milletvekili aday adayları için temayül yoklaması yaptı.

İl başkanlığı binasında başlayan yoklamada 635 delege 10 aday adayı için oy kullandı. 

Teşkilat mensuplarının seçim sürecine katılmasında temayül yoklamalarının önemli bir unsur olduğunu bildiren AK Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Yüzde 80'den fazla bir katılım bekliyoruz. Teşkilatımız, bu oylamayı çok önemsiyor. Tatlı bir rekabet ortamı var. Tüm aday adaylarımız, partimize yakışır bir şekilde çalışmalarını yapıyor. Önümüzdeki süreçte mülakatlar yapılacak ve ardından kesin adaylar belli olacak" ifadesini kullandı.

- Muş

AK Parti Muş İl Başkanlığı, milletvekili genel seçimlerinde aday olmak için müracaat eden 61 kişi için temayül yoklaması yaptı.

Kent merkezindeki bir düğün salonunda yapılan temayül yoklamasında, AK Parti il yönetimi, kadın ve gençlik kolları üyelerinden kurulan komisyonlarda, partililerin aday olarak görmek istediği 3 kişiyi belirlemek üzere sandık başına gitti.

Yoğun katılım nedeniyle konuşma ve aday tanıtımının yapılmadığı temayül yoklamasında, koordinatör vekillerin talimatı ile seçimlere geçildi.

Temayül yoklamasına AK Parti Malatya Milletvekili Faruk Öz, Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, AK Parti İl Başkanı Namık Ergün, Merkez İlçe Başkanı Halil Subaşı, ilçe başkanları ve çok sayıda delege katıldı.