Akdamar Adası'nda düzenlenecek ayin iptal edildi

Akdamar Adası'nda düzenlenecek ayin iptal edildi
Akdamar Adası'nda düzenlenecek ayin iptal edildi
- Van'da her yıl eylül ayının ikinci pazar günü, Akdamar Adası'nda bulunan Akdamar Kilisesi'nde yapılan ayin iptal edildi - Türkiye Ermenileri Patriği Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan: "Bölgede yaşanan olaylardan dolayı güvenlik nedeniyle ayini iptal ettik"

VAN (AA) - Van'da her yıl eylül ayının ikinci pazar günü, Akdamar Adası'nda bulunan Akdamar Kilisesi'nde yapılan ayin iptal edildi.

Türkiye Ermenileri Patriği Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  güvenlik sorunları nedeniyle Van'da yapacakları ayini iptal ettiklerini söyledi.

Akdamar Adası'ndaki Akdamar Kilisesi'nde yapılması planlanan ayinin güvenlik sorunları nedeniyle iptal edildiğini belirten Ateşyan, Türkiye'deki çatışmalı sürecin kendilerini çok etkilediğini belirtti.

Bölgede yaşananlardan dolayı birçok tur organizasyonun iptal edildiğini ifade eden Ateşyan, şöyle konuştu:

"En son Gevaş ilçesinde bombalı saldırı yaşandı. Haliyle ayinin gerçekleştirileceği ilçe Gevaş olduğun için ayini iptal ettik. Cemaatimizin güvenliği açısından iptal kararı alındı. Geriye kalan diğer turların iptal edilmesiyle kala kala biz 3 din adamı kaldık. Böyle bir ayini, üç din adamıyla gerçekleştiremezdik. Yaşanan olaylardan dolayı cemaatimiz üyeleri, doğal olarak korkmakta ve bu bölgeye gelmekten uzak durmaktadır. Biz de ayinin ve oraya gelecek olanların güvenliği açısından ayini iptal etme kararı aldık. Van şehri ve çevre bölgelerde güvenlik sorunu yüzünden ileri bir tarihe ertelediğimiz ve tarihi belli olmayan ayinin iptali için Bakanlığa gerekli bilgiyi yazılı olarak sunduk. Bu hem Türkiye hem de Van açısından turizm adına bir kayıp olmuştur."