Ankara'daki terör saldırısına tepkiler

Ankara'daki terör saldırısına tepkiler
Ankara'daki terör saldırısına tepkiler
- Van ve Bitlis'in Tatvan ilçesinde sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri, Ankara'daki terör saldırısını protesto etti

VAN (AA) - Ankara 'daki terör saldırısı, Van ve Bitlis'in Tatvan ilçesinde düzenlenen basın açıklaması ve oturma eylemiyle protesto edildi.

Van'da, Feqiye Teyran Parkı'nda bir araya gelen, aralarında patlama sırasında bölgede bulunan HDP ve DBP'li yöneticiler ile bazı sendikaların temsilcilerinin de bulunduğu grup, "Savaşa hayır. Barış, hemen şimdi", "Barışa uzanan eller kırılsın" sloganları attı.

Eğitim-Sen üyesi Özgül Çelikkaleli, burada grup adına yaptığı açıklamada, "Üzgünüz, öfkeliyiz, yastayız ve isyandayız" dedi. 

"Emek, barış ve demokrasi mitingini kana bulayanlara seslenmek istediğini" belirten Çelikkaleli, şunları söyledi:

"Bütün vahşetinize, şiddetinize ve katliamlarınıza rağmen, eşit, özgür, demokratik bir ülkede bir arada yaşamı ve barışı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz, korkmayacağız, yılmayacağız, unutmayacağız ve affetmeyeceğiz. Döktüğünüz kanda boğulacaksınız. Ölen arkadaşlarımızı anmak, faşist katliamı protesto etmek için yarından itibaren üç gün yastayız. 12-13 Ekim günleri tüm Türkiye 'de grevdeyiz. Bütün sendikaları, meslek örgütlerini, siyasi partileri, örgütlü örgütsüz hangi sendikanın üyesi olursa olsun bütün işçileri, kamu çalışanlarını, insanlığa sahip çıkan tüm yurttaşlarımızı katılmaya çağırıyoruz."

Yapılan açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapan grup, daha sonra sessizce dağıldı.

- Bitlis 

Tatvan ilçesinde de saldırıyı protesto etmek amacıyla yürüyüş ve basın açıklaması yapıldı.

HDP ilçe binası önünde toplanan bazı sivil toplum kuruluşları ile siyasi partilerin temsilcileri, Cumhuriyet Caddesi'ndeki bir alışveriş merkezi önüne kadar yürüdü.  

HDP Bitlis İl Başkanı Enver Barin, burada grup adına yaptığı açıklamada, dün Ankara'da acı bir gün daha yaşandığını belirtti.

Saldırıda ölen ve yaralananların, ülkenin dört bir yanından emek, barış ve demokrasi taleplerini haykırmak için, savaşa dur demek için Ankara'ya gittiklerini ifade eden Barin, "Üzgünüz, öfkeliyiz, yastayız ve isyandayız. Bu katliam ve savaşı ortaya çıkaran politikaları etkisizleştirmek ancak demokratik mücadeleyi yükseltmekle mümkün olur. Tüm demokrasi güçleri ayağa kalkarak, bu katliamı ve bu katliamı gerçekleştirenleri protesto ediyor. Bugün burada yaptığımız budur" dedi.

Gruptakiler, basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.