Asya Fuarcılık'tan tanıtım atağı

Asya Fuarcılık'tan tanıtım atağı
Asya Fuarcılık'tan tanıtım atağı
VAN (AA) - Van'da düzenlenen fuarları tanıtmak, ilin ve bölgenin potansiyelini firmalara anlatmak amacıyla geçen ay Türkiye turuna çıkan Ajans Asya...

VAN (AA) - Van'da düzenlenen fuarları tanıtmak, ilin ve bölgenin potansiyelini firmalara anlatmak amacıyla geçen ay Türkiye turuna çıkan Ajans Asya Fuarcılık ekibi, projenin ilk etabını tamamladı.

Toplamda 8 bin 500 kilometre yol giderek Ankara , İstanbul , Kayseri, Elazığ, Malatya, Gebze, Kocaeli, Yalova, Bursa, Eskişehir, Konya, Adana, Mersin, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman illerini dolaştıklarını belirten Ajans Asya Fuarcılık Genel Müdürü Bahattin Abukan, başta ticaret ve sanayi odaları ile organize sanayi bölge müdürlükleri olmak üzere, firmaları ziyaret edip, Van ve bölge potansiyeli hakkında bilgilendirdiklerini ve bölgeye davet ettiklerini söyledi.

Ajans Asya Fuarcılık Genel Koordinatörü Murat Çakır ise firmaların büyük bir bölümünün bölgedeki potansiyelin ve büyük pazarın farkında olduklarını, ancak bölgesel olaylar ve depremin oluşturduğu olumsuz havadan dolayı bölgeye sıcak bakmadıklarını bildirdi.

Bazı firmaların bölgenin ekonomik potansiyelinden de habersiz olduklarını anlatan Çakır, "Özellikle büyük firmaların bölge fuarlarına katılımları sağlanarak bu ön yargılar kırılmalıdır. İlimizde ve bölgemizde muazzam bir potansiyel mevcut ancak firmalarımızın çoğu bu konuda habersiz. İlin ve bölgenin tüm dinamikleri aralarındaki siyasi çekişmeleri bir tarafa bırakmalı, bölgenin gelişmesi açısından birlik olmalı ve dayanışma örneği sergilemelidir. Ülkemizin ve bölgemizin geleceği açısından şans olan fuarlara sahip çıkılmalı" dedi.

Çakır, 15-18 Nisan'da düzenlenecek Doğu Anadolu Tarım Hayvancılık ve Gıda Fuarı ile 28-31 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek Van İnşaat ve Yapı Fuarı hazırlıkları kapsamında Türkiye turlarının devam edeceğini bildirdi.