Başbakan Yardımcısı Yılmaz:

Başbakan Yardımcısı Yılmaz:
Başbakan Yardımcısı Yılmaz:
- "Terörün en büyük zararı bu bölgenin insanına verdiğini unutmamamız lazım" - "Terör var diye demokratikleşmeden vazgeçmeyeceğiz. AK Parti'nin politikaları bellidir. Kim gölgelemeye çalışırsa çalışsın, AK Parti'nin geçmişi, başarıları ortadadır. Önümüzdeki dönemlerde buna devam edeceğiz"

VAN (AA) - Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, terör örgütünün en büyük zararı bölge insanına verdiğinin unutulmaması gerektiğini söyledi.

Yılmaz ve eski Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Van Esnaf ve Sanatkar Odalar Birliği'nde kentteki sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve esnafla bir araya geldi. 

Cevdet Yılmaz, Van'da 21 Ağustos'ta gümrük memurlarının terör örgütü PKK  tarafından kaçırılmasının ardından geçici olarak hizmete kapatılan Kapıköy Sınır Kapısı'nın hizmete açılmasının mutluluğunu yaşadıklarını, kapının şehrin ekonomisine katkısının herkes tarafından bilindiğini belirtti.

- G-20 Liderler Zirvesi

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, dünyada zor bir dönemin yaşandığını, 2007'deki küresel krizin etkilerinin hala devam ettiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Türkiye G-20 dönem başkanı ve gelecek ay zirve Türkiye'de gerçekleşecek. Bakan olarak bu çalışmaları ben yürütüyorum. Bütün dünya liderleri Türkiye'ye gelecek ve dünya ekonomisini konuşacağız. Dünyanın durumu iyi değil. Yeniden büyüme başladı ama bu yeterli ve dengeli değil. Avrupa durgunluktan çıkamadı. Rusya bu yıl büyüme yerine küçülüyor. Bölgemize baktığımızda da ciddi siyasi istikrarsızlıklar var. Son dönemde koordineli şekilde dini kullanan, etnik sebepleri kullanan örgütlerin terör eylemlerine giriştiği dönemi görüyoruz. Bunları gördüğümüzde kolay bir coğrafyada olmadığımızı kabul etmemiz lazım. Buna rağmen ilk 6 ayda 3,1 büyümeyi başardık. Yıl sonunda da yüzde 3'lük büyüme bekliyoruz." 

Konuşması sırasında kısa süreli elektrik kesintisi yaşanması üzerine, "muhalefetten çok elektriğin muhalefetiyle uğraşıyoruz. Hayırlısı olsun" diyen Cevdet Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti:

"Geçmiş dönemlerde dünya sakinken büyük bir kriz yaşadık. Bankalar batıyordu, 100 lira verginin 86 lirası faize gidiyordu. 2002 yılındaki rakamlardan söz ediyorum. Kalan 14 lirayla da bir takım ihtiyaçlar karşılanmaya çalışılıyordu. Bugün geldiğimiz noktada 86 lirayı yatırıma, kalanını faize ödüyoruz. Sosyal politikalara kaynak aktarıyoruz. Geçmişte bıçak parası vardı, şimdi böyle bir şey duyuyor musunuz? 90 bin liralık ameliyatı herhangi bir vatandaşımız yapıyor ve bir şey ödemeden hastaneden çıkıyor. En gelişmiş ülkelerde bile böyle hizmet yoktur. Aynı şey demokraside de geçerli. Bize diktatör diyorlar, bunu söyleyenlere sormak lazım, insanlar nasıl bu kadar özgürce konuşabiliyor. Bazı kanallar 24 saat bize acımasızca eleştiriler getiriyor. Bu nasıl diktatörlüktür? Demokraside en önemli adımları yine AK Parti attı."

Yılmaz, seçim beyannamelerinin demokrasi kısmının özellikle okunmasını tavsiye ederek, tüm kesimlerin sorunlarıyla aynı şekilde ilgilendiklerini, insanların "ana dil", "kimlik" gibi konulardaki yasakları engelleri birer birer kaldırdıklarını anımsattı. 

Tüm yaptıkları çalışmalara, hayata geçirdikleri reformlara rağmen partilerinin kapatılmayla karşı karşıya kaldığını hatırlatan Başbakan Yardımcısı Yılmaz, şöyle konuştu:

"AK Parti kendi varlığını riske ederek demokrasi adımları atmış bir partidir. Terörün en büyük zararı bu bölgenin insanına verdiğini unutmamamız lazım. Terör var diye demokratikleşmeden vazgeçmeyeceğiz. AK Parti'nin politikaları bellidir. Kim gölgelemeye çalışırsa çalışsın, AK Parti'nin geçmişi, başarıları ortadadır. Önümüzdeki dönemlerde buna devam edeceğiz. Kim olduğuna bakmadan, bütün insanlara sahip çıktık ve çıkmaya devam edeceğiz. Bütün başarılardan sonra bu başarılar birilerinin zoruna gidiyor. 'Türkiye'de istikrarlı dönem yeter' diyor. İçeride, dışarıda bir takım odaklardan söz ediyorum. 'Bu süreç bitsin' diyorlar. ' CHP gelsin iktidara ortak olsun' diyorlar. Önümüzdeki seçimde AK Parti tek başına iktidar mı olsun, CHP iktidara ortak mı olsun. Sizler bu kararı vereceksiniz."

Önümüzdeki 4 yıl içinde seçimin yapılmayacağını hatırlatarak, AK Parti'nin tek başına iktidar olması durumunda önemli reformların hayata geçirebileceğini bildiren Yılmaz, tek başına AK Parti hükümetinin kardeşliği pekiştireceğini, Çözüm Süreci'nin sonuca ulaşmasına imkan sağlayacağını vurguladı. 

2002 yılında yatırımların illere göre sıralamasında 44'üncü sırada yer alan Van'ın, 2015 yılında 18'inci sıraya kadar yükseldiğini belirten Cevdet Yılmaz, 2015 programında devam eden Van'a ait projelerin toplam tutarının 3,9 milyar lira olduğunu da sözlerine ekledi.

- "Her kesimden milletvekilimiz var"

Eski Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da AK Parti'nin Türkiye'nin çimentosu olduğunu söyledi.

"Türkiye'nin her yerinde siyaset yapıyor ve biz milletimizin her kesiminden, her etnik yapıdan oy alıyoruz. Her kesimden milletvekilimiz var. Herkesin hak ve hukukunun teminatı biziz" diyen Atalay, "Diğer partilerin hepsi bir bölgenin ve bir kesimin partisi. Bölgede iki parti var. CHP'nin 37 ilde milletvekili yok. Böyle Türkiye partisi olur mu? HDP, 'Türkiye partisi olacağım' diye yola çıktı, Batı'dan da oy aldı. Ama aksine seçimden sonra terörle daha çok iç içe girdi. Bu nedenle Batı'dan oy alacaklarına inanmıyorum. Güçlü bir iradeyle tek başına iktidar olmak istiyoruz. Bir kaç ay ara verilen bütün sorunların çözümüne devam etmek istiyoruz" ifadesini kullandı.

- Diyarbakır Barosu Başkanı Elçi hakkındaki yakalama kararı

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, toplantının ardından basın mensuplarının, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi hakkında bir televizyon programında söylediği sözler nedeniyle "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan yakalama kararı çıkarılmasına ilişkin soru üzerine, "Ben şu anda sahadayım. Haberleri takip etme imkanım olmadı. Bir şahıs hakkında konuşmaktan ziyade, PKK ile ilgili uluslararası ülkelerin kararları var. Dünyanın en demokratik dediğimiz ülkeleri, Avrupa Birliği ülkelerinin kararları var. Ülkemizin hukuku içinde nasıl tanımlandığı ortada. Ama şahısla ilgili durumu bilemiyorum. Saha çalışmaları nedeniyle bunları takip edemedim doğrusu" yanıtını verdi.