Başkale Çalışma Platformu, Van TSO'yu ziyaret etti

Başkale Çalışma Platformu, Van TSO'yu ziyaret etti
Başkale Çalışma Platformu, Van TSO'yu ziyaret etti
VAN (AA) - Başkale ilçesindeki sivil toplum örgütleri ve muhtarlardan oluşan 50 kişilik heyet, yaşadıkları ekonomik sıkıntıları Van Ticaret ve Sanayi...

VAN (AA) - Başkale ilçesindeki sivil toplum örgütleri ve muhtarlardan oluşan 50 kişilik heyet, yaşadıkları ekonomik sıkıntıları Van Ticaret ve Sanayi Odası'nda (Van TSO) anlattı.

Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Yönetim Kurulu Üyesi Metin Abi tarafından karşılanan heyete, Başkale Ziraat Odası Başkanı Rahmi Aşkan ve Van TSO Başkale Temsilcisi Rıdvan Sarı eşlik etti.

Heyetle görüşen Takva, yaptığı açıklamada, Başkale'nin Van için önemli bir ilçe olduğunu ifade etti.

Takva, şöyle konuştu:

"Başkale'nin ekonomik kalkınması Van'ın kalkınması olacaktır. Başkale'de huzur olmalı ki insanlar üretebilsin. Çok önemli bir potansiyelimiz var. Van'ın İran ile 300 kilometrelik sınırı var. Ancak bu sınırlardan maalesef hiçbir şekilde kentimiz faydalanamıyor. 90 kilometre ötemizde bir zenginlik var ve bu kentin yaşayanları olarak bu zenginlikten faydalanamıyoruz. Van'ın hali hazırda Kapıköy Sınır Kapısı var. Ancak buranın işlemediğini uzun yıllardır bu ilde yaşayanlar olarak görüyoruz. Şimdi Gelincik Sınır Kapısı gündemde. İranlılar'ın ve bizlerin bu yönde bir isteği var. Ancak biz Van'ın işleyen, katma değer sağlayan sınır kapıları olmasını istiyoruz."

Başkale heyeti adına konuşan Ziraat Odası Başkanı Rahmi Aşkan ise ilçenin son zamanlarda gelir kaynaklarının yok olması nedeniyle sürekli göç verdiğini ifade etti.

Aşkan, "İlçe ekonomisi durma noktasına geldi. Bu nedenle bizler Van TSO öncülüğünde Başkale'yi kurtarmak için girişim içinde olmaya karar verdik. Bugün burada sorunlarımızı anlatma fırsatı bulduk" diye konuştu.

Toplantıdan sonra Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Gelincik Sınır Kapısı, Başkale'de Meslek Yüksekokul kurulması, ekonomik alanların oluşturulması, göçün önlenmesi alanlarında çalışacak olan "Başkale İçin Çalışma Platformu" kurulması kararı alındığını ifade etti.