Başkale ilçesinde öğrencilere kitap yardımı

Başkale ilçesinde öğrencilere kitap yardımı
Başkale ilçesinde öğrencilere kitap yardımı
VAN (AA) - İl Müftülüğü ile Van Geneli Kur'an Kursları ile İmam Hatip Liselerini Yaptırma ve Yaşatma Derneği, öğrencilere üniversite sınavlarına...

VAN (AA) - İl Müftülüğü ile Van Geneli Kur'an Kursları ile İmam Hatip Liselerini Yaptırma ve Yaşatma Derneği, öğrencilere üniversite sınavlarına hazırlık kitap seti hediye edildi.

Başkale Anadolu İmam Hatip Lisesine giden İl Müftüsü Nimetullah Arvas, müftü yardımcıları ve dernek temsilcileriyle sınıfları dolaşarak öğrencilerle sohbet etti.

Kitap dağıtımının ardından konuşan Arvas, çocukların  dünya hayatının birer süsü olduğunu, anne ve babaların çocuklarının gelecekte faydalı birer fert olarak yetiştirmeleri gerektiğini söyledi.

Arvas, şöyle konuştu:

"Çocuklar rabbimizin bizlere bahşettiği eşsiz bir lütuftur. Her doğan çocuk, İslam fıtratı üzerine doğar. Müslüman anne ve baba, bu fıtratın bozulmaması için gayret göstermek ve çocuklarının dini duygularını geliştirmekle mükelleftir. Kur'an-ı Kerim çocukların, 'imtihan vesilesi' olduklarını bildirmektedir. Her anne baba, alınlarının akıyla bu sınavı başarmak için çaba sarf etmeli. Bu imtihanı kaybetmek demek, kendi elleriyle ciğerparelerimizi ve göz nuru olan yavrularımızı, ateşe atmak anlamına gelmektedir. Çocuklarımıza, gençlerimize şefkat ve merhametle yaklaşmalıyız. Efendimiz (s.a.v.) 'Hiçbir anne ve baba çocuklarına güzel bir terbiyeden, güzel bir eğitimden daha büyük bir miras, bağış bırakamaz' buyurmuştur. Onlara, dua da etmeliyiz."

Anne babaların, çocuklarının sadece sahibi değil, aynı zamanda emanetçileri olduğunu dile getiren Arvas, emanete sahip çıkmak, onu zayi etmemek gerektiğini ifade etti.

Arvas, "Onu zayi etmek, pişmanlık ve perişanlık getirir. Öldükten sonra da amel defterine sevapların yazılması, geride bıraktığımız, hayrı ve şerri birbirinden ayıran, topluma hediye edeceğimiz salih evlatlarla mümkündür. Şeyh Ahmed-i Hani, 'Çocuklar bizleri duada unutmasınlar, bizlere fatihalar okusunlar' diye vasiyet etmiştir. Gönülleri mukaddes değerlerle çarpan, dilleri Kur'an, dua ve zikirle ıslanan nesiller, gençler yetiştirmeliyiz" diye konuştu.