Başkale'de film gösterimi

Başkale'de film gösterimi
Başkale'de film gösterimi
VAN (AA) - Başkale ilçesinde, "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü" etkinlikleri kapsamında kadınlara...

VAN (AA) - Başkale ilçesinde, "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü" etkinlikleri kapsamında kadınlara "Soraya'yı Taşlamak" isimli film izletildi.

Başkale Belediyesi konferans salonunda kadınlarla 2009 yılında vizyona giren ve İran'da kocasının iftiraları sonucu taşlanarak ölüm cezası alan bir kadının gerçek hikayesini anlatan "Soraya'yı Taşlamak" filmini izleyen belediye başkanvekili Ayla Tarhan, kadınların dil, din, ırk ve coğrafya fark etmeden her türlü şiddete maruz kaldıklarını söyledi.

Erkek egemen zihniyetin ürünü olan şiddetin ideolojik ve sistemsel bir eylem olduğunu ve bu saldırılara en büyük cevabın Rojava'dan geldiğini ifade eden Tarhan, "Kadının örgütlü gücünden korkan egemenlerin her türlü gericiliği ve insanlık değerlerine karşı yaptığı saldırılar karşısında direnen, özgürlük mücadelesi veren kadınlar, bugün Rojava'dan yükselen kadın devrimiyle selamlanıyor" dedi.

İzledikleri filmden etkilenen ve zaman zaman duygusal anlar yaşayan kadınlar, kendilerine yapılan şiddeti artık kabul etmeyeceklerini ve bunun için sonuna kadar mücadele etmeye hazır olduklarını dile getirdi.


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  İran

  ,

  Rojava

  ,

  Belediye

  ,

  Bugün

  ,

  Erkek

  ,

  Kadın

  ,

  Konferans

  ,

  Eylem

  ,

  film

  ,

  zaman

  ,

  ırk

  ,

  Karşı