Başkale'de sokak hayvanları kontrol altına alındı

Başkale'de sokak hayvanları kontrol altına alındı
Başkale'de sokak hayvanları kontrol altına alındı
VAN (AA) - Başkale Belediyesince hazırlanan "Sokak Hayvanlarını Kısırlaştırma ve Aşılama" projesi kapsamında, hayvanlar kontrol altına alınmaya...

VAN (AA) - Başkale Belediyesince hazırlanan "Sokak Hayvanlarını Kısırlaştırma ve Aşılama" projesi kapsamında, hayvanlar kontrol altına alınmaya başlandı.

Proje kapsamında sokaktaki hayvanlar toplanarak gerekli aşıları ve kısırlaştırma çalışmaları yapılıyor.

Başkale Belediye Başkanı İhsan Güler, yaptığı açıklamada, uzun süredir farklı yöntem ve metotlarla sokak hayvanlarıyla mücadele ettiklerini söyledi.

Topladıkları hayvanlara barınma merkezinde baktıklarını bildiren Güler, "Ama kısırlaştırma imkanımız ve tekniğimiz yoktu. Bundan sonra sokak hayvanlarıyla daha insancıl, bilimsel ve doğru yöntemlerle mücadele edeceğiz. Bu konuda bir firmayla anlaşma sağladık. Onlar da gerekli kolaylığı gösterdi. Başkale halkından da bu konuda duyarlılık ve destek bekliyoruz" dedi.

Sorumlu veteriner hekim Murat Şahin ise Başkale sokaklarında başıboş ve sahipsiz gezen sokak hayvanları çağa uygun yöntemlerle yakaladıklarını söyledi.

Yakaladıkları hayvanları yaklaşık 10 saat kafeste beklettikten sonra tek tek işlem yaptıklarını ifade eden Şahin, "Dişi erkek ayırt etmeksizin operasyona aldığımız hayvanları kısırlaştırıp, kuduz ve parazit aşılarını yaparak, küpeliyoruz. Hayvanlar iyileştikten sonra sokağa bırakıyoruz" diye konuştu.

Belediye ile Denge Veterinerlik Hizmetleri Firmasınca ortaklaşa başlatılan çalışmayla 1 veteriner hekim, 4 yardımcı personel ve belediye personelleriyle sokaktaki hayvanlar toplanmaya başlandı.