"Başkanlık sistemi, Çözüm Süreci'nin önünü açacak"

"Başkanlık sistemi, Çözüm Süreci'nin önünü açacak"
"Başkanlık sistemi, Çözüm Süreci'nin önünü açacak"
- AK Parti Van milletvekili adayı Çaha: - "Çözüm Süreci'ni başarıya ulaştırmamız için güçlü bir siyasi iradenin ortaya çıkması lazım" - "Kürtler, silahla bir şey elde edemezler. Silah, Kürtlerin aleyhine işleyen bir süreçtir"

VAN (AA) - CEMAL AŞAN - AK Parti Van milletvekili adayı Ömer Çaha, "Çözüm Süreci'ni başarıya ulaştırmamız için güçlü bir siyasi iradenin ortaya çıkması lazım" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun isteği üzerine 7 Haziran'da yapılacak 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde AK Parti'den Van 2. sıra milletvekili adayı olan ve Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Çaha, partisinin başarısı için seçim bölgesinde çalıştığını kaydetti.

Başta başkanlık sistemi ve Çözüm Süreci olmak üzere, ülke gündeminde yer alan konulara ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan Çaha, "AK Parti'nin, Türkiye 'de bir araya gelmenin, hak ve hürriyetlerin, barışın adresi, yoksulla zenginin, Kürtlerle, Türklerin buluşma noktası olduğunu" ifade etti.

 Çaha, Türkiye'nin çevresindeki ülkelerde ve İslam coğrafyasında yeniden bir dizayn oluşturulmak istendiğini, bu yeni dizaynda da Batı'nın 100 yıl önceki emellerine alet olmamak adına, 7 Haziran seçiminin önemsenmesi gerektiğini belirtti.

Bu süreçte AK Parti'nin önemli bir misyon üstlendiğini vurgulayan Çaha, "Karanlık güçlerle, uluslararası aktörlerle iş planlamayan, tezgahlamayan parti, AK Parti'dir. Bu seçim, yola devam ya da Türkiye'nin kırılma noktası olması nedeniyle çok önemlidir. AK Parti tekrar güçlü şekilde iktidara gelmezse ve şu anda AK Parti'nin alternatifi gibi sunulan partiler iktidara gelirse, Türkiye yeniden tökezleyebilir, çökebilir, 13 yıl içinde devrim niteliğindeki tüm kazanımlar heba olabilir, yabancı aktörlerin yemi haline gelebilir" diye konuştu.

Çözüm Süreci'nin devam etmesi gerektiğini anlatan Çaha, yıllardır bölgede yaşanan sorunlar nedeniyle kardeşin kardeşe düşman olduğunu, ülkenin kaynaklarının silaha, dağa, taşa aktığını, Kürtlerle, Türkler arasına önemli bir husumet duvarı örüldüğünü kaydetti.

- Başkanlık sistemi

Başkanlık sistemi konusunda "10 soruda başkanlık sistemi" raporunu hazırlayan Ömer Çaha,  AK Parti'nin yaptığı reformlar sayesinde cumhurbaşkanını artık halkın seçtiğini, aynı çalışmayı başkanlık sisteminde de yapmak istediklerini belirterek, "Başkanlık sisteminde hükümeti Meclis değil, halkın kendisi seçiyor. Başkanlık sistemine geçtiğimiz zaman yüzde 10 barajını tümüyle ya da büyük ölçüde kaldırabiliriz. Başkanlık sistemi ile bir taraftan siyasi istikrara bir taraftan da çoğulcu meclis sistemine kavuşuyoruz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'yi, küresel bir ülke konumuna getirecek gücün başkanlık sisteminden ve güçlü hükümetten geçtiğinin altını çizen Çaha, başkanlık sisteminde başkanın elini güçlendiren, iradesini ipotek altına almayan bir modelin benimsenmesi gerektiğini vurguladı.

"Çözüm Süreci'ni başarıya ulaştırmamız için güçlü bir siyasi iradenin ortaya çıkması lazım" diyen Çaha, her şeye hakim olan ve kendi bedenini, geleceğini riske atabilecek cesarete sahip olan bir gücün iktidarda olması gerektiğini, başkanlık sisteminin de ülkeye bunu sağlayacağını anlattı.

Çaha, bölgenin kalkınması ve gelişmesi için Çözüm Süreci'nin büyük önem taşıdığına değinerek, "Kürtler, silahla bir şey elde edemezler. Silah, Kürtlerin aleyhine işleyen bir süreçtir. Her çağın bir ruhu var, bu çağın ruhu müzakere, tartışma, uzlaşma ve diyalogdur. Biz sorunu çözeceksek, barışı temin edeceksek, bu yolla sağlayabiliriz. Bunu sağlayacak olan iki aktör AK Parti ve HDP'dir. Bunun dışında aktör yoktur.  CHP ve MHP bu konuda bir aktör değildir. HDP'nin de bunun bilincinde olması gerekir. HDP'nin, zorbalıkla, silahla, şiddetle hiç kimseye herhangi bir şey kabul ettirmesi mümkün değildir" diye konuştu.

Çözüm Süreci'nin, sadece kardeşlik projesi olmadığını, aynı zamanda bölgenin kaderini, makus talihini değiştireceğini ifade eden Çaha, "Bölgeye bir çivi çakan herkesin kölesi oluruz" dedi.