Bayram Oteli davasında karar

Bayram Oteli davasında karar
Bayram Oteli davasında karar
- Van'da 2011 yılında meydana gelen depremde yıkılan ve 24 kişinin hayatını kaybettiği Bayram Oteli'nin sahibi Tevfik Bayram'a, 15 yıl 5 ay 50 gün hapis cezası verildi

VAN (AA) - Van'da 9 Kasım 2011'de meydana gelen depremde yıkılan ve 24 kişinin hayatını kaybettiği Bayram Oteli'nin sahibi Tevfik Bayram, 15 yıl 5 ay 50 gün hapis cezası aldı.

Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasında müşteki aileleri ve sanık yakınları hazır bulunurken, otel sahibi Tevfik Bayram duruşmaya, telekonferans yöntemiyle katıldı.

Duruşmada söz alan müşteki avukatlarından Murat Kemal Gürbüz, Yargıtay'ın bozma kararındaki gerekçelere uyularak sanığa en yüksek oranda cezanın verilmesini talep ettiklerini belirtti.

Sanık avukatlarından Mehmet Denizoğlu ise Yargıtay'ın bozma gerekçesinde yaptırılmadığı ileri sürülen ön hasar tespit raporunun dosyaya eklendiğini ifade ederek, bunun sanığın lehine bir gelişme olduğunu kaydetti.

Van'da meydana gelen birinci depremin ardından kentteki hiçbir bina ve kurumun kesin hasar tespit raporu almadığına dikkati çeken Denizoğlu, "Müvekkilim ön hasar tespit raporu almıştır. Bu duruşmada verilecek olan kararın, bundan sonraki deprem davaları için de örnek olması gerekiyor. Müvekkilimin sağlık durumu iyi değil, kaçma şüphesi yoktur ve uzun süredir tutuklu bulunmaktadır. Bu nedenle tahliyesine karar verilmesini talep ediyoruz" diye konuştu. 

Avukatların konuşmasının ardından son sözü sorulan Tevfik Bayram ise Van'da tanınmış bir ailesinin olduğunu belirterek, "Sağlık durumum iyi değil. Hastanede tedavi imkanlarım yok. Zor durumdayım ve mağdurum. Tahliyemi talep ederim" dedi. 

Daha sonra duruşmaya ara veren mahkeme heyeti, Bayram'ın birden fazla kişinin ölümüne neden olduğunun sabit görüldüğü gerekçesiyle 15 yıl 5 ay 50 gün hapis cezası verilmesine hükmetti. 

- Davanın geçmişi

Van'da 9 Kasım 2011'de meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki depremde yıkılan ve Doğan Haber Ajansı (DHA) muhabirleri Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir ile Japon yardım gönüllüsü Atsushi Miyazaki'nin de aralarında bulunduğu 24 kişinin hayatını kaybettiği Bayram Oteli'nin sahibi Tevfik Bayram hakkında, "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek" suçundan Van 2. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılmıştı.

Davanın 7 Ekim 2013'teki duruşmasında, sanık Bayram'a 11 yıl 1 ay 10 gün hapis cezası ile 3 yıl otel işletmeciliğinden men cezası verilmiş, sanık ve müşteki avukatlarının itirazı üzerine dosya Yargıtay'a gönderilmişti. Yargıtay 12. Ceza Dairesi de eylemin ağırlığı ve ölen kişi sayısının fazlalığı nedeniyle "eksik ceza tayin edildiği" gerekçesiyle yerel mahkemenin kararını 27 Haziran 2014'te bozarak, dosyayı iade etmişti.