Bedensel engelini beyninde bitirdi, Avrupa 3'üncüsü oldu

Bedensel engelini beyninde bitirdi, Avrupa 3'üncüsü oldu
Bedensel engelini beyninde bitirdi, Avrupa 3'üncüsü oldu
- Spor salonunda izlediği tekvandoculara özenip 6 yıl önce tekvando yapmaya başlayan bedensel engelli milli sporcu Erdoğan, Avrupa Şampiyonası'nda üçüncü oldu

VAN (AA) -  Spor salonunda izlediği tekvandoculara özenip 6 yıl önce tekvando yapmaya başlayan bedensel engelli milli sporcu Süleyman Erdoğan, Avrupa Şampiyonası'nda üçüncü oldu.

Van'da yaşayan ve doğuştan sol kolu dirsekten olmayan Erdoğan, tekvandoya başladıktan kısa süre sonra milli takıma seçildi. Milli sporcu 2009, 2010 ve 2014 yıllarında dünya dördüncülüğüne ulaşırken, geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen Avrupa Şampiyonası'nda yine dördüncülük elde etti.

Para-tekvandoda mücadele eden Süleyman Erdoğan, son olarak geçtiğimiz hafta Moldova'nın Kişinev şehrinde yapılan Avrupa Şampiyonası'nda tatamiye çıktı ve 3. olarak Türkiye 'ye bronz madalya kazandırdı.

Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  tesadüflerle başladığı tekvandoda hayalini dahi kuramadığı başarılara ulaştığını söyledi.

Milli sporcu, 6 sene önce öğrenciyken, okul servisinde de çalıştığını anlatarak, şöyle konuştu:

"Servis, spor merkezine sporcuları taşıyordu. Ben de onlarla gidip gelirken antrenmanlarını izliyordum. Sporcuların çalışmalarını izlerken, bu sporu yapabileceğimi düşündüm. Salonda görevli Tarık hocamızın desteğiyle çalışmalara başladım. Hocam benden desteğini hiç esirgemedi. Düzenli yaptığım antrenmanlarla kendimi geliştirdim ve milli takım kadrosuna girdim. İlk katıldığım resmi turnuvada dünya dördüncüsü oldum. Sonrasında yine dünya ve Avrupa'da dördüncülüklerim var. Hiç durmadan, yılmadan, usanmadan çalıştım. Azmin verdiği destekle Avrupa Şampiyonası'nda şeytanın bacağını kırdım ve üçüncü oldum. " 

"Engel, beyinde biter"

Kolundaki engelini beyninde bitirdiğini vurgulayan Süleyman Erdoğan, tüm engellilere de seslenerek, "Bu spor sayesinde hiç kimsenin gidemediği yerlere gittim. Samsun'da ekim ayında dünya şampiyonası düzenlenecek. Daha sonra Rusya'nın Soçi şehrinde küçük olimpiyat oyunları var. Allah mani vermezse 2020 olimpiyatlarına katılmayı hedefliyorum. Van'ın ve Türkiye'nin adını dünyada duyurmak istiyoruz. Bunun için hiçbir şey engel değil. Engel, beyinde biter. Her zaman kendini engelli hisseden arkadaşların yanındayız. Bunlar Allah'ın bizlere verdiği birer hediyedir. Bunlar bize engel olmamalıdır. Önemli olan bu engelleri aşıp üst seviyelere doğru tırmanmaktır. İnanmak başarmanın yarısıdır. Çalışıp aşamayacağımız hiçbir şey yok" şeklinde konuştu.

Tekvando İl Temsilcisi Murat Yazlık ise Erdoğan'ın Avrupa üçüncüsü olarak büyük engelleri aştığını ve önemli bir başarıya imza attığını dile getirdi.

Yazlık, "Bu başarı ülkemiz, coğrafyamız ve Van'ımız için çok önemli. Van'da ilk defa Süleyman Erdoğan, 61 kiloda tekvandoda Avrupa üçüncüsü olarak bir ilke imza attı. Vanlılar olarak bu başarıyı önemsiyoruz. Bu başarı, kendini toplumdan soyutlayan engelliler için umut olacak" ifadelerini kullandı.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Van

  ,

  Rusya

  ,

  Türkiye

  ,

  SAMSUN

  ,

  spor

  ,

  Avrupa

  ,

  Para

  ,

  Okul

  ,

  zaman

  ,

  Resmi

  ,

  engelli

  ,

  madalya