Bin 300 kadına 1,3 milyon avroluk hibe verilecek

Bin 300 kadına 1,3 milyon avroluk hibe verilecek
Bin 300 kadına 1,3 milyon avroluk hibe verilecek
- Van'da kadınlara yönelik geliştirilen "Van ilinde Yerinden Edilmiş Kişilerin Ekonomik ve Sosyal Entegrasyonu Hibe Programı" tanıtıldı -Vali Doğan: "Terör, bölgenin hem ekonomik hem de sosyal yapısını ciddi ölçüde etkiledi ve insan hareketlerinin doğmasına sebebiyet verdi"

VAN (AA) - Van'da kadınlara yönelik geliştirilen "Van ilinde Yerinden Edilmiş Kişilerin Ekonomik ve Sosyal Entegrasyonu Hibe Programı" tanıldı.

Vali Aydın Nezih Doğan, bir otelde düzenlenen programın tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, üç temel etkiden yararlanarak bugüne geldiklerini söyledi.

Van'ın 1990'lı yılların ardından büyük bir nüfus hareketliliği yaşadığını, çevre illerden yoğun göç aldığını vurgulayan Doğan, şöyle konuştu:

"Projenin oluşmasındaki temel etkilerden biri terördü. Terör, bölgenin hem ekonomik hem de sosyal yapısını ciddi ölçüde etkiledi ve insan hareketlerinin doğmasına sebebiyet verdi. İkinci sorun bölgenin ekonomik gelişmişlik durumuydu. Maalesef  Türkiye açısından bakıldığında ekonomik anlamda en dezavantajlı bölgede bulunuyoruz. Üçüncü sorunda son yaşadığımız deprem afetiydi. Bu üç sebeple birçok insan yerinden, doğup büyüdüğü bölgelerden farklı bir yerde hayatını devam ettirmek zorunda kaldı. Özellikle terör ve ekonomik farklılıkların yarattığı geri kalmışlık sebebiyle de hem Van'ın köylerinden hem de civar illerin köylerinden yoğun bir nüfus hareketi söz konusu oldu."

Yaşanan nüfus hareketliliği nedeniyle kent hayatına uyumla ilgili sorunların yanı sıra ekonomik ve sosyal yeterlilikle ilgili sıkıntıların ortaya çıktığını anımsatan Doğan, bu sorunlara gerçekçi bir bakış ve sorunların tedavi edilmesine yönelik olarak bu projenin geliştirildiğini,  Avrupa Birliği'nin de bunu desteklediğini kaydetti. 

Projenin genel olarak kadınlara hitap ettiğine dikkati çeken Doğan, "Çünkü, kadının ekonomik hayata tam olarak katılamadığı yerlerde ekonomik ve sosyal yapının dönüştürülmesi son derece zordur. Kadının bir ücretli işte çalışmış olması ve o ücretli iş nedeniyle de sosyal hayata katılmaya başlamış olması toplumsal değişim açısından anahtar bir pozisyon ifade eder" dedi.

 Proje koordinatörü Galina Rizova da program kapsamında yürütülecek çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Programın hibe kısmından sadece kadınların yararlanacağını, 5-15 bin avro tutarında hibe alabileceklerini bildirdi. 

Yerinden edilen kişilerin kent yaşamına entegrasyonuna yönelik sunum modelleri oluşturmak ve yerel kapasite oluşturulmasını sağlamak amacıyla hazırlanan ve Avrupa Birliği ile Türkiye tarafından finanse edilen programla, bin 300 kadına 1,3 milyon avroluk hibe desteği verileceği öğrenildi.