Büyük Önder Atatürk'ü anıyoruz

Büyük Önder Atatürk'ü anıyoruz
Büyük Önder Atatürk'ü anıyoruz
- Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 76'ncı yılında Van, Muş, Bitlis ve Hakkari'deki törenlerle anıldı

VAN (AA) - Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk , ebediyete intikalinin 76'ncı yılında Van, Muş, Bitlis ve Hakkari'deki törenlerle anıldı.

Van Valiliği önündeki Atatürk anıtında düzenlenen tören, çelenklerin sunulmasıyla başladı. Saatlerin 09.05'i göstermesiyle 2 dakikalık saygı duruşunda bulunulan tören, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla sona erdi.

Daha sonra İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Etkinlik Çadırı'nda devam eden anma töreninde, Mesut Özata Anadolu Lisesi öğrencileri günün anlam ve önemini belirten şiirler okudu. 

Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığında görevli Binbaşı Mehmet Çoruh'un günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından, Mesut Özata Anadolu Lisesi öğretmenleri de Atatürk'ün eğitimci yönünü anlattı.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğrencileri ve Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı bandosu tarafından Atatürk'ün sevdiği şarkıların seslendirildiği anma programında, Edremit, İpekyolu ve Tuşba İlçe Milli Eğitim müdürlüklerince düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. 

Tören, Mesut Özata Anadolu Lisesi öğrencilerinin gösterileriyle sona erdi.

Törene Vali Aydın Nezih Doğan, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Barutçu, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, kamu kurum amirleri, askeri erkan, öğretmen ve öğrenciler katıldı. 

-Bitlis

 Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 76. yıl dönümünde Bitlis'te düzenlenen törenle anıldı.

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende Atatürk anıtına çelenkler sunuldu. Tören, sirenlerin çalınması, saygı duruşunda bulunulması, bayrakların yarıya indirilmesi ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından sona erdi.

Törene Vali Orhan Öztürk, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Halil Şen, İl Emniyet Müdürü Saim İşlek, kurum amirleri, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

-Muş

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 76. yıl dönümünde Muş'ta da törenle anıldı.

Valilik bahçesindeki Atatürk anıtı önünde düzenlenen törende, Vali Vedat Büyükersoy, Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay İsmail Işık ve Belediye Başkanı Feyat Asya anıta çelenk bıraktı. Törende, iki dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Muş Öğretmenevinde devam eden törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından şiirler okundu.

Atatürk'ün hayatını anlatan sinevizyonla devam eden program, Muş Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinden oluşan koronun seslendirdiği parçalarla sona erdi. 

-Hakkari

Büyük Önder Atatürk'ün ebediyete intikalinin 76'ncı yıl dönümü dolayısıyla Hakkari'de de tören yapıldı.

Valilik önündeki tören, çelenklerin sunulmasıyla başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından göndere çekilen bayraklar yarıya indirildi.

Atatürk Kültür Merkezinde devam eden programda, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerince günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. Atatürk'ün hayatı ile ilgili şiirlerin okunmasının ardından Atatürk'ün sevdiği şarkılar seslendirildi.

Öğrencilerin zeybek gösterisiyle son bulan programda, Vali Yakup Canbolat ile Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Otal, programın hazırlanmasında emeği geçen öğretmenleri tebrik ederek, öğrencilere çeşitli hediyeler verdi.

Programa AK  Parti Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, Belediye Başkan Vekili Ahmet Taş, Cumhuriyet Başsavcısı Ercan Türkol, Vali Yardımcıları Hüseyin Sayın, Cumhur Duran, Mehmet Emin Taşçı, Cüneyt Epcim, İl Jandarma Komutanı Albay Yavuz Özfidan, İl Emniyet Müdürü Resul Holoğlu, kurum amirleri ile öğretmen, öğrenci ve Mehmetçikler katıldı.