Çatak'ta eğitim seferberliği

Çatak'ta eğitim seferberliği
Çatak'ta eğitim seferberliği
VAN (AA) - Çatak ilçesinde bir araya gelen eğitimciler, okuma yazma bilmeyen vatandaşlara ulaşılması için yapılan ve yapılacak olan çalışmaları...

VAN (AA) - Çatak ilçesinde bir araya gelen eğitimciler, okuma yazma bilmeyen vatandaşlara ulaşılması için yapılan ve yapılacak olan çalışmaları değerlendirdi.

 İlçe Milli Eğitim Müdürü M. Salih Taş, Milli Eğitim Şube Müdürü Burhan Şahin ve Halk Eğitim Merkezi Müdürü Erkan Manto ve okul idarecileri, okuma yazma bilmeyen vatandaşlara ulaşılması ve bu konuda gerekenlerin yapılması için  Atatürk Ortaokulu Konferans Salonu'nda bir araya geldi.

Taş, yaptığı konuşmada, ilçede eğitim seferberliği hakkında alınan kararlarla ilgili bilgi verdi.

Eğitime öncelik ve ağırlık verilmesi gerektiğini belirten Taş, şöyle konuştu;

"İlçemizde oluşturulan komisyon başkanlığında, öncelikle TÜİK verilerinde okuma yazma bilmez olarak belirtilen kişilere ulaşmayı hedefledik. Köylerde ve mahallelerde muhtarlıklar, okullar ve imamlar ile ortak bir çalışmayla okuma yazma bilmeyen vatandaşların tespitini yapmalıyız. Okul idarecileri, muhtarlar ve imamlar iyi bir alan taraması yapıp, okuma yazma bilmeyen vatandaşları tespit ederek kurslara dahil etmeli."

Okuma yazma bilmeyenlerin okul müdürlerinin yardımıyla tespit edildiğini kaydeden Manto ise bunun ardından kursların açıldığını söyledi.

Manto, "2008'den bu yana devam eden çalışmalarda gelinen son noktadayız. Alan taramasında okula gitmediği halde imkanlarıyla okuma yazma öğrendiğini tespit ettiğimiz vatandaşlara, bulundukları köy ve mahallelerde seviye tespit sınavları düzenlendi. Birinci ve ikinci kademe okur yazarlık sınavları her ay düzenli olarak yapılmakta" diye konuştu.

İlçede okuma yazma bilmeyenlerin çoğuna ulaşıldığını ve tespit edilen vatandaşlara okuma yazma öğretildiğini belirten Manto, öncelikle 45 yaş altı okuma yazma bilmeyen vatandaşlara kurs açılması için çalışmaların devam ettiğini sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Atatürk

  ,

  Van

  ,

  YAŞ

  ,

  TÜİK

  ,

  Köy

  ,

  Konferans

  ,

  Okul

  ,

  ilçe

  ,

  eğitim