Çatak'ta şiddetli yağış

Çatak'ta şiddetli yağış
Çatak'ta şiddetli yağış
- Van'ın Çatak ilçesinde etkili olan sağanak nedeniyle bazı evlerde hasar meydana geldi, tesislerdeki 60 ton alabalık telef oldu

VAN (AA) - Van'ın Çatak ilçesinde etkili olan sağanak, sel baskınlarına yol açtı.

Sabah saatlerinde başlayan ve etkisini artıran yağmur nedeniyle ilçe merkezindeki 3 mahallede su baskınları yaşanırken, 4 alabalık tesisinde de taşkın meydana geldi.

Büyükbaş hayvanların ve 60 kovan arının taşan derelerin akıntısına kapılarak kaybolduğu ilçede, birçok ev de tamamen su altında kaldı.

Birçok mahallenin yolunun kapandığı ilçede, vatandaşlar ahırlarda mahsur kalan hayvanlarını kurtarabilmek için biriken suları tahliye etmeye çalışırken, belediye ekipleri de ihbarlar doğrultusunda vatandaşlara yardım etti.

Çatak Kaymakamı Hacı Asım Akgül, yağışın etkili olduğu bölgelerdeki zararların tespit edilmesi ve ön inceleme yapılması için ilgili kurumlara gerekli talimatları verdiklerini bildirdi. 

Belediye Başkanı Evin Keve ve yardımcısı Turgut Babur da yağıştan etkilenen mahallelerde inceleme yaptı.

Yağıştan, 8 köyün etkilendiğini belirten Keve, Sözveren Mahallesi'ndeki evlerde büyük hasar yaşandığını, tek tesellilerinin can kaybının yaşanmaması olduğunu söyledi.

Selin etkili olduğu bölgelerde vatandaşlara, çocukları ve hayvanları güvenli yerlere götürmeleri konusunda uyarılarda bulunduklarını anlatan Keve, "4 alabalık havuzunun tamamını sel bastı, yaklaşık 60 ton alabalık telef oldu. Hasar oldukça yüksek gözüküyor" dedi.