Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı

Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı
Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı
- AK Parti Van Milletvekili Çiftçi: "Programı çerçevesinde Van'a 76 milyon 400 bin lira destek sağlandı"

VAN (AA) - AK  Parti Van Milletvekili Fatih Çiftçi, Kalkınma Bakanlığı'nın bölgesel politika öncelikleri arasına giren "Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı" çerçevesinde Van'a 76 milyon 400 bin lira destek sağlandığını kaydetti.

Çiftçi, hükümetin kamu yatırım politikasında büyüme ve çevrelerine hizmet verme potansiyeli yüksek metropolleşme eğilimi taşıyan Diyarbakır , Şanlıurfa, Gaziantep, Malatya, Sivas, Elazığ, Erzurum, Kayseri, Konya, Samsun, Trabzon ve Van'dan oluşan 12 ilin, "Cazibe Merkezi Programı"nda yer aldığını söyledi.

Toplam 40 projeye destek vermeyi hedefleyen bakanlığın şu ana kadar 22 projeyi hayata geçirdiğini ve projelere bugüne kadar 260 milyon lira aktardığını ifade eden Çiftçi, şöyle konuştu:

"GAP Bölge Kalkınma İdaresine ek olarak Doğu Anadolu Projesi (DAP), Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) ve Konya Ovası Projesi (KOP) için teşkil edilen bölge kalkınma idareleri kurumsal kapasitelerini geliştirmekte, bölgelerine yönelik analiz ve planlama çalışmaları yürütmektedir. Bölgesel kalkınma projeleri kapsamındaki yatırımlara yön vermek ve yatırım sürecini hızlandırmak üzere 2014-2018 dönemi için DAP, DOKAP, KOP Eylem Planları bölge kalkınma idareleri koordinasyonunda bölgelerdeki paydaşlarla hazırlanmış, aynı dönem için GAP Eylem Planı güncellenmiştir. GAP Eylem Planı kapsamında yatırımlara 2008-2013 döneminde toplam 22,4 milyar lira kaynak aktarılmış, 19,4 milyar lira harcama yapılmıştır. Gelişmişlik farklarını azaltmak ve bölgelerarası göç dinamiklerini istikrarlı bir yapıya kavuşturmak için 2007 Yılı Programında Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında belirlenen 12 cazibe merkezinden beşine (Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Şanlıurfa ve Van) 2013 yılı sonu itibarıyla birikimli olarak, yaklaşık 260 milyon lira tutarında ödenek aktarılmıştır."