Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepkiler

Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepkiler
Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepkiler
VAN (AA) - Peygamber Sevdalıları Platformu Erciş Şubesi, mizah dergisi Charlie Hebdo'nun "Hazreti Muhammed'i tasvir eden karikatürler" yayınlamasını...

VAN (AA) - Peygamber Sevdalıları Platformu Erciş Şubesi, mizah dergisi Charlie Hebdo'nun "Hazreti Muhammed'i tasvir eden karikatürler" yayınlamasını protesto etti.

Erciş'te Merkez Cami önünde cuma namazı sonrası toplanan platform üyeleri, Kur'an-ı Kerim okudu. Grup daha sonra tekbir getirerek, sloganlar attı.

Burada grup adına basın açıklamasını okuyan Halil Caruz, " Fransa 'da İslama ve peygamber efendimize yapılan saygısızlığı, platform olarak lanetliyoruz" dedi.

Charlie Hebdo Dergisi'nin, ifade özgürlüğü adı altında Hz. Muhammed'e (SAV) yapılan hakaretin kabul edilemeyeceğini belirten Caruz, şöyle devam etti:

"Bu karikatür olayı ilk değil. Yani batı destekli birçok yayın kuruluşunun bugüne kadar İslami değerlere İslam'ın peygamberine saldırılar yaptığını gördük. Temel amaç İslam medeniyetinin önüne set geçirmek, insanlık aleminin gözünde Müslümanları ve İslami değerleri kötülemektir. Bunun sistematik şekilde yapıldığını görüyoruz. Yani ferdi veya rastgele değil, batının kontrolünde olan medya kuruluşları bunu düzenli olarak yapıyor. Hakaret, fikir özgürlüğü kapsamında değerlendirilemez. Cumhuriyet Gazetesi, islamofobi oluşturma projesinin yerel uzantısıdır. Aklını batıdan alan bu gibi zevatlar, hemen küfürle yekvücut olup hayatın kendisiyle anlamlaştığı ve yeryüzünün efendisi Hz. Muhammed'e hakaret edip, destekliyor."

Grup, atılan sloganların ardından dağıldı.