Çocukları için engelleri aşıyor

Çocukları için engelleri aşıyor
Çocukları için engelleri aşıyor
- Doğuştan iki bacağı olmayan engelli baba, 4 çocuğunun eğitiminden hayatı öğrenmelerine kadar yaşamlarına kattığı güzelliklerle herkesin takdirini topluyor - Engelli baba Doğan: - "Çok şükür çocuklarıma bakabiliyorum. Bir de Allah devlete zeval vermesin. Onun verdiği maaş sayesinde çocukların eğitim ihtiyaçlarını karşılıyor, evime bakabiliyorum"

VAN (AA) - SITKI YILDIZ / ZAFER TAYFUR - Doğuştan iki bacağı olmayan ve bu eksikliğe rağmen hayata sıkı sıkıya sarılan Şükrü Doğan, 4 çocuğunun hayatına kattığı güzelliklerle halkın takdirini topluyor.

Van'ın Başkale ilçesinin İran sınırındaki Yukarı Darıca Mahallesi'nde yaşayan 6 nüfuslu Doğan ailesi, doğuştan bacakları olmayan 63 yaşındaki baba Şükrü Doğan'ın fedakarlığıyla bugüne kadar kimseye muhtaç olmadan yaşamını sürdürdü.

Gençliğinde yaptığı birçok işi ilerleyen yaşı nedeniyle artık yapmakta zorlanan engelli baba, ailesine bakabilmek için engeline rağmen ot biçmekten hayvan bakımına kadar birçok iş yaparak ailesini geçindiriyor.

Engelli baba, eşi Nadiye Doğan ile en büyüğü 20 en küçüğü ise 10 yaşında olan çocuklarının eğitiminden yaşantılarına kadar hayatın tüm evrelerinde yanlarında olmaya çalışıyor.

AA muhabirine hayatını ve yaşadığı zorlukları anlatan fedakar baba Şükrü Doğan, doğuştan engeli nedeniyle çalışmakta zorlandığını ancak 24 yıl önce eşi Nadiye Doğan'ın kendisiyle engeline rağmen evlenmeyi istemesiyle zorlukları kolayca aştığını anlattı.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde yaşayan eşiyle tanıştıktan bir süre sonra evlendiklerini ifade eden Doğan, mutlu evliliklerinin meyveleri olan çocuklarıyla güzel bir hayat yaşadıklarını belirtti.

Engeline sığınmadan, birçok insanın başaramayacağı işlerde çalışarak hayatta bir adım ileriye gitmeye çalıştığını anlatan Doğan, "4 çocuğum var. Geçimimizi sağlamak için köydeki işleri yapıyorum. Çocuklarım eğitimlerini almaya devam ediyor. Ben elimden geldiği kadarıyla bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Ama anadan doğma sakatlık var bende. Elimde de sakatlık var. En çok ayaklarımın olmaması etkiliyor beni. Çok şükür çocuklarıma bakabiliyorum. Bir de Allah devlete zeval vermesin. Onun verdiği maaş sayesinde çocukların eğitim ihtiyaçlarını karşılıyor, evime bakabiliyorum" diye konuştu.

Şükrü Doğan'ın 10 yaşındaki oğlu Muhammed Doğan ise babasının kendileri için çok önemli olduğunu, ondan çok şey öğrendiğini vurguladı.

Babasının günlük köy işlerini yaptıktan sonra derslerinde de kendisine yardımcı olduğunu anlatan, "Babam bana tırpanla ot biçmeyi, hayvan bakmayı, derslerimde bilmediğim şeyleri öğretiyor. Babamı çok çok seviyorum. İyi ki babam. Bana her şeyi o öğretiyor" ifadelerini kullandı.