Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor

Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor
Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor
- Türkiye Cumhuriyeti'nin 92. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Van, Hakkari, Muş ve Bitlis'te tören düzenlendi

VAN (AA) - Türkiye Cumhuriyeti'nin 92. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Van, Hakkari, Muş ve Bitlis'te tören düzenlendi. 

Van'da Valilik binası önünde düzenlenen törende, Vali İbrahim Taşyapan ve Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Metin Temel, askeri araçla Cumhuriyet Caddesi'ndeki halkın bayramını kutladı.  

Taşyapan, burada yaptığı konuşmada, 100 yaşına yaklaşan cumhuriyetin, 70 yılının demokrasi mücadelesiyle geçtiğini belirtti.

Türkiye'nin, demokratik kazanımları, 78 milyona varan nüfusu, nitelikle insan gücü, yetiştirdiği teknokratları ve devlet adamlarıyla bölgede barış ve istikrarın vazgeçilmez aktörü, bütün bölgesel ve küresel çevrede denge unsuru ve etkili bir faktör olduğunu anlatan Taşyapan, şöyle devam etti:

"Bugün Orta Doğu coğrafyası en sıkıntılı günlerini yaşamaktadır. Bu sıkıntıları aşabilmek için hem ekonomik hem siyasi hem sosyal hem de askeri açıdan güçlü olmak gerekmektedir. Bu vasıfları taşıyan bölgedeki nadir ülkelerden biridir Türkiye Cumhuriyeti. Bu kadar karışıklık içinde bize düşen, millet olarak bin yıldır birlikte vatan yaptığımız bu topraklarda, ortak ülkü ve hedeflerimiz doğrultusunda, modern ve çağdaş bir demokrasi olma yolunda hızla ilerleyen cumhuriyetimizi, her türlü küçük kişisel hesapları bir kenara bırakarak, küçük farklılıkların değil büyük medeniyet ideallerinin peşinden giderek muhafaza etmek ve büyütmektir. Büyük güçlerin oyunlarını ancak bu şekilde bozabiliriz."

Törende, çeşitli yarışmalarda dereceye giren sporcu ve öğrencilere ödülleri, Vali Taşyapan ve Korgeneral Temel tarafından verildi. 

Programda, öğrenciler şiirler okudu, İpekyolu Halk Eğitim Merkezi halk oyunları ekibi ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tekvando takımları gösteri sundu. 

Daha sonra, kamu kurum ve kuruluşları ile askeri birliklerin yer aldığı tören geçişi yapıldı. 

Askeri birlikler, tören alanından ayrılırken "Vatan sana canım feda, Her şey vatan için, Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganı attı. 

- Hakkari

Hakkari'deki kutlamalarda Vali Yakup Canbolat, makamında kurum amirleri ve vatandaşların tebriklerini kabul etti.

Daha sonra Valilik önünde devam eden programda, Vali Canbolat, Dağ ve Komando Tugay Komutan Vekili Albay Abdulaziz Tufan İltaş ile öğretmen, öğrenci, kurum amirleri ve vatandaşların bayramını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajı okundu. 

Törende konuşan Canbolat, Atatürk'ün kurduğu cumhuriyetin yılmaz bekçileri olarak, bugün cumhuriyetin 92. yıl dönümünü büyük bir gurur ve coşkuyla kutladıklarını söyledi.

Cumhuriyetin ilanının 92. yılında Hakkari'nin ve ülkenin geleceğe daha güvenle baktığını ifade eden Canbolat, bireysel hak ve özgürlükler başta olmak üzere, toplumsal ve ekonomik alanda hızla gelişen, kendine güvenen, uluslararası arenada söz sahibi bir Türkiye'nin bu gelişiminden, Hakkari'nin de hak ettiği payı aldığını ve alacağını kaydetti.

Canbolat, şöyle konuştu:

"Milletçe, gönül birliğiyle çalışmayı sürdürmemiz halinde daha güçlü ve daha müreffeh bir ülke haline gelmemizin önünde hiçbir engel duramayacaktır. Farklı dil, inanç ve kültürleri bir arada yaşatan, gönüllerimizi kaynaştıran büyük bir adalet, irfan ve hikmet medeniyetinin mirasçıları olan bizler, birbirimizi kardeşçe kucaklayarak, birbirimize sımsıkı kenetlenerek aydınlık yarınlarımıza hep birlikte yürüyeceğiz. İnanıyorum ki, bundan sonra da Cumhuriyetimizin hedefleri doğrultusunda daha büyük mesafeler kat edeceğiz ve daha büyük başarılarla Cumhuriyetimizi taçlandıracağız. Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Cumhuriyetin kurulmasında ve yaşatılmasında mücadele eden, gazi ve şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyor, kıymetli Hakkari halkının Cumhuriyet Bayramı'nı en içten duygularımla kutluyorum. Gün birlik ve beraberlik günüdür. Bayramlar sizin, mutluluk sizin, sevinç sizindir. 92. yılınız, Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun."

Öğrenciler tarafından şiirlerin okunduğu törende Sümbül Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan halk oyunları ekibi gösteri sundu.

Daha sonra etkinlikler kapsamında değişik dallarda yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Kutlama öğrencilerin tören geçişiyle sona erdi.

Törene Cumhuriyet Başsavcısı Altuğ Kürşat Şahin, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Ali Yüce, Vali Yardımcıları Hasan Ongu, Bekir Abacı, ve Mehmet Emin Taşçı, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Demiray Demirci, İl Emniyet Müdürü Resul Holoğlu, 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hasan Öztürk, kurum amirleri, öğretmen, öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

- Muş

İstasyon Caddesi üzerinde kutlanan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Törende konuşan Vali Seddar Yavuz, "Bugün milletimizin yeniden dirilişinin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşunun 92. yıl dönümü. Cumhuriyeti kuran ve bize armağan edenlerin heyecanı, sevinci ve coşkusunu aynı şekilde kalbimizde ve damarlarımızda hissediyoruz" dedi. 

Etnik kökeni, siyasi ve felsefi düşüncesi ne olursa olsun vatandaşların kanun önünde eşit olduğunu ve hiç kimse tarafından ayrım yapılamayacağının anayasal güvence altına alındığını belirten Yavuz, Türkiye'de son 10 yılda gurur verici kalkınma ve gelişme hamlelerinin yaşandığını ve toplumsal refahın tüm vatandaşları kapsar hale geldiğini söyledi.

"Türkiye'miz jeopolitik konumu nedeniyle dünyanın önemli bir güç savaşına sahne olmaktadır" diyen Yavuz, şunları kaydetti:

"Son yıllarda demokrasimizi evrensel standartlara ulaştırma noktasında önemli mesafeler aldığımızı, engin bir devlet tecrübesi ve güçlü bir medeniyete sahip milletimizin özgün örnekler sunmaya başladığını memnuniyetle görmekteyiz. Dünya üzerinde iki büyük medeniyetten bahsedebiliriz. Birisi İslam medeniyeti yani Doğu, diğeri de Batı medeniyeti, Hristiyanlıktır. İslam medeniyetinin bin yıldır lideri, temsilcisi biz Türkleriz. Dünya barışına, huzuruna ve refahına dün olduğu gibi bugün de önemli katkılarımız olacaktır. Balkanlarda, Orta Doğu'da ve Kafkaslarda kan ve gözyaşına ancak güçlü bir Türkiye 'dur' diyebilir. Dün büyük işler başarmışsanız bugün ve yarın daha büyük başarılar sizi bekliyor demektir. Üç kıtaya barış ve adaletle hükmetmiş ecdadın torunları olarak çok çalışmalıyız. Zira bu asır bizim asrımız olacaktır. Yeryüzündeki zulme ve savaşa karşı dünyaya adaleti ve hakkı hakim kılmak yine bu asil millete nasip olacak."

Törende şiirlerin okunmasının ardından Vali Yavuz, Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay İsmail Işık ve Belediye Başkanı Feyat Asya, vatandaşları selamladı.

Tören, askeri birliklerin geçişiyle sona erdi. 

- Bitlis 

Bitlis'te tören havanın yağışlı olması nedeniyle İsmail Eren Spor Kompleksinde gerçekleşti.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Bitlis Valisi Ahmet Çınar, geçmişte Osmanlı İmparatorluğunu yıkmak için bir araya gelen şer odaklarının bugün de görevde olduğunu belirtti.

"Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir. Türkiye Cumhuriyetini büyük devlet yapan milletimizin büyüklüğüdür" diyen Çınar, şöyle konuştu:

"Tarihin her döneminde bu yüce milletimiz büyük medeniyetler, devletle kurmuş, her dönemde var olmuşuz. Ebediyyen de var olmaya devam edeceğiz. Suretimiz kolay kurulmadı. 600 seneyi aşkın dünyada medeniyetini sürdüren Osmanlı İmparatorluğu, Sultan Abdulhamit döneminde, bugün de bütün dünyaya egemen olmak isteyen ahlaksız, zalim  bugünkü egemenlerin hepsi birlikte bu imparatorluğu yok etmek için ellerinden geleni yaptı. Tarihte büyük miraslar vardır. Bizler de geçmiştekiler gibi bu mirası reddettik. Komplekslerle aslından utanan bir nesil yetiştirdik. Dolayısıyla fikir maddi ve devlet anlamında kendimizi geliştiremedik."

Konuşmanın ardından Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde düzenlenen çeşitli sportif faaliyetlerde dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Halk oyunları gösterilerinin ardından Vali Yardımcısı Salih Altun ve kurum amirleri, öğrencilerle halay çekti.

Altun, "Bayram kutlamaları, halkla iç içe olunca daha farklı oluyor. Bitlislilerle halay çektik. Gerçekten harika oldu. Çok keyif aldık. Bayramı bayram gibi kutluyoruz. Türkiye'deki herkesin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum" diye konuştu.