D-8 Genel Sekreteri Musavi Van'da

D-8 Genel Sekreteri Musavi Van'da
D-8 Genel Sekreteri Musavi Van'da
- "Temel amacımız, D-8 ülkelerinin kendi arasındaki ticaretin artırılması ve bu ticaretin artırılmasıyla birlikte zenginliğin ve refahın artırılmasıdır"

VAN (AA) - Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri ?Seyid Ali Muhammed Musavi, temel amaçlarının D-8 ülkelerinin kendi arasındaki ticaretin artırılması ve bununla zenginliğin ve refahın artırılması olduğunu belirtti.

Yerel yönetimleri ziyaret etmek ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Van'a gelen Musavi, Vali İbrahim Taşyapan ile makamında bir süre görüştü.

Daha sonra Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya'yı ziyaret eden Musavi, D-8'in çalışmaları ve vizyonu hakkında bilgi verdi.

Ziyaretlerinin iki amacının bulunduğunu, bunlardan birinin D-8'in görünürlüğü ve bilinirliğini artırmak, ikincisinin ise D-8'in 800 kenti arasında yapılan ticaretin artırılması ve bu amacın önündeki engellerin kaldırılması olduğunu vurgulayan Musavi, şöyle devam etti:

" Türkiye , zirvemizin kurucu ülkelerindendir ve bu görünürlüğün artmasını düşünüyorum. Bu nedenle pek çok ilimizi ziyaret ettik. Dün Ağrı'ya gittik, bugün de Van'dayım. Temel amacımız D-8 ülkelerinin kendi arasındaki ticaretin artırılması ve bu ticaretin artırılmasıyla birlikte zenginliğin ve refahın artırılmasıdır. Burada sizlerden de duymak istediğim, hangi sorunlarla karşılaşılıyor, neler var, sizin bu sorunlara çözüm öneriniz var mı? Beklentileriniz neler? Bunları duymak istiyorum." 

Kaya ise uluslararası ticaret hacmi en büyük iller arasında olan Van'ın bu hacmini kullanamadığını söyledi.

Bunun ülkelerarası politik sorunlardan kaynaklandığını belirten Kaya, Van'ın bu nedenlerle ekonomik olarak bu pozitif noktadan yararlanamadığını aktardı.

Kaya, "Umarım politik süreçler ya da komşu devletlerle yaşadığımız sorunları, politik problemleri kısa bir sürede halleder ve hepimizin temel temennisi komşularımız ile iyi bir diyalog yakalayıp ticaret hacmimizi arttırırız" diye konuştu.