Define avcıları polisten kaçamadı

Define avcıları polisten kaçamadı
Define avcıları polisten kaçamadı
- Van Kalesi'nde bulunan Urartu Kralı Argişti'ye ait mezar odasında define arayan 2 kişi, suç üstü yakalandı

VAN (AA) - Van Kalesi'nde bulunan Urartu Kralı Argişti'ye ait mezar odasında define arayan 2 kişi gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Van Kalesi'ndeki güvenlik görevlileri, Urartu Kralı Argişti'ye ait "Horhor Mağara" olarak adlandırılan mezar odasından gelen sesler üzerine harekete geçti.

Odanın bulunduğu bölgeye giden güvenlik görevlileri, ellerindeki balyoz ve aletlerle kaya içerisine oyulu mezarı tahrip etmeye çalışan 2 kişiyi fark etti.

Görevliler bunun üzerine durumu polise bildirdi. Kısa sürede olay yerine gelen polis ekipleri, Niyazi Ö. ve Hamza Y. isimli define avcılarını suçüstü yakaladı.

İl Em niyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne götürülen şüphelilerin, işlemlerinin ardından adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

Urartu Müze Müdürü Kenan Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Urartu Kral 1. Argişti'nin ölümünün ardından Van Kalesi'nde "Horhor Mağara" olarak bilinen kaya mezar odasına defnedildiğini söyledi.

Mezar odasının, Urartu mimarisinin en nitelikli tasarım ve işçiliğine sahip olduğunu anlatan Işık, mezarın bulunduğu yere dar ve tehlikeli bir geçitten ulaşıldığını, definecilerin söz konusu alana nasıl geldiğine anlam veremediğini ifade etti.

Işık, mezar odasında yaptıkları incelemede bazı parçalarının kırıldığını belirlediklerine değinerek, "Özelikle eski Van şehrinde bu tür kaçak kazılar yapılıyor. İnşallah Van Kalesi'nin yanına yapılan yeni müzenin faaliyete geçmesiyle güvenlik görevli sayısı artacak ve bu tür olayların önüne geçmiş olacağız" dedi.