"Demokratik Ekonomi Konferansı"

"Demokratik Ekonomi Konferansı"
"Demokratik Ekonomi Konferansı"
- DTK Eş Başkanı Dicle: "Çözüm sürecine gözümüz gibi bakıyor ve sahip çıkıyoruz"

VAN (AA) - Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Hatip Dicle, "Çözüm sürecine gözümüz gibi bakıyor ve sahip çıkıyoruz" dedi.

DTK ile Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyeleri, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlen "Demokratik Ekonomi  Konferansı", Van Büyükşehir Belediyesi Nuda Kültür Merkezi'nde başladı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Dicle, IŞİD belasının Ortadoğu 'da bir sopa şeklinde kullanıldığını, kurulan uluslararası bir koalisyonun Kobani'nin (Ayn el Arap) düşmesine ramak kala müdahaleye başladığını belirterek, bununla "Amerika olmasaydı Kobani düşecekti" şeklinde bir algının yaratılmak istendiğini savundu.

Dicle, günde bir iki zırhlı aracı bombalayarak Kobani'nin kurtarıldığının söylendiğini ancak Kobani'nin halkların ortak mücadelesiyle özgürleştiğini ifade ederek, "Kobani bizim için gazi değil şehit kenttir. Afrin Başbakanı, El-Nusra çetelerinin Afrine doğru yola çıktığını, ikinci Kobani yaşanmaması için Türkiye 'nin kendilerine kapı açması gerektiğini dile getirdi. Afrin'in Kobani'ye dönüşmemesi için Türkiye'nin bu talebe olumlu yanıt vermesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

Çözüm sürecine gözleri gibi baktıklarını ve sahip çıktıklarını belirten Dicle, "Ekonomi asla savaş ortamında inşa edilemez. İnsanların kendi köylerine geri dönüş yapması için projelerin hazırlanması gerekiyor" dedi.

Konferansa ev sahipliği yapan Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya da 9 Kasım Van depreminin üçüncü yıl dönümünde hayatını kaybeden insanları anarak, ağır koşullarda bu kentin yardımına koşan ve dayanışma duygularını gösteren tüm dünya halklarına teşekkür etti.

Konferansa, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, HDP milletvekilleri Özdal Üçer, Nazmi Gür, Demir Çelik, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fırat Anlı, bölge belediye başkanları, akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.