Depremde iş yeri hasar gördü, "mobil" satışa başladı

Depremde iş yeri hasar gördü, "mobil" satışa başladı
Depremde iş yeri hasar gördü, "mobil" satışa başladı
- Van'da 2011 yılında meydana gelen depremde iş yeri hasar gören esnaf, yaşadığı maddi kriz nedeniyle yeni bir dükkan kiralayamayınca mağazasında satışa sunduğu giysileri minibüste satıyor - Giysilerle kaplı minibüs trafikte seyrederken ilginç görüntüler oluşturuyor

VAN (AA) - ÖZKAN BİLGİN - Van'da 2011 yılında meydana gelen depremde yeri hasar gören Hacı Resuloğlu, yaşadığı maddi kriz nedeniyle yeni bir dükkan kiralayamayınca mağazasında satışa sunduğu giysileri minibüste satarak ailesinin geçimini sağlıyor.

Kent merkezinde kiraladığı konfeksiyon mağazasının 23 Ekim 2011'deki depremde hasar görmesi üzerine bir süre iş yapamayan ve ailesini alarak Diyarbakır 'a giden Resuloğlu, mağazada kalan giysileri ablasının satın aldığı minibüse bırakarak 18 yaşındaki oğlu Veysel ile yollara düştü.

Her tarafı giysilerle kaplı minibüsü ile üç yıldan bu yana köy köy, mahalle mahalle gezen Resuloğlu, kentin her noktasına ulaşıp aracındaki ürünleri satıyor. Ön cam ve tavan dışında kalan bölümlerin giysilerden görülmediği minibüsü trafikte seyrederken gören vatandaşlar ise şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

"Mobil konfeksiyoncu" Resuloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her gün aracına yüklediği giysilerle üç mahalleye gittiğini ve minibüsün dört bir etrafına astığı ürünleri satmaya çalıştığını anlattı.

Mahalleler arası mesafe kısa olduğu zaman giysileri toplamadığını ve trafikte de bu şekilde yol aldığını vurgulayan Resuloğlu, trafiği tehlikeye düşürmemeye özen gösterdiğini söyledi.

Resuloğlu, gerek hırsızlık olaylarına karşılık gerekse eşi ve diğer çocuklarının halen Diyarbakır'da bulunması nedeniyle beraberindeki oğluyla genellikle minibüste uyuduklarına değinerek, "Bazı günler kazandığımız para aracın yakıtını bile karşılamıyor. Fakat yapacak bir şey yok, ekmeğimizin peşinden koşuyoruz" diye konuştu.

Babasını yalnız bırakmayan Veysel Resuloğlu ise maddi durumlarının kötü olması nedeniyle babasına yardımcı olmaya çalıştığını anlatarak, "3 yıldır babamla yollardayım. Okuluma bu nedenle açıköğretimden devam etmek zorunda kaldım. Annem ve 3 kardeşim Diyarbakır'da. Arada bir ziyaretlerine gidip satış için tekrar Van'a dönüyoruz. Çoğu zaman arabada uyuduğumuz için bazen zor zamanlar geçiriyoruz" dedi.


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  Diyarbakır

  ,

  Köy

  ,

  Para

  ,

  ,

  zaman

  ,

  kent

  ,

  Karşılık

  ,

  iş yeri