Diyabete dikkati çekmek için pedal çevirdiler

Diyabete dikkati çekmek için pedal çevirdiler
Diyabete dikkati çekmek için pedal çevirdiler
- Van'da "Dünya Diyabet Günü" etkinlikleri kapsamında bir araya gelen üniversite öğrencileri ile öğretim üyeleri, bisikletle 15 kilometre yol katetti

VAN (AA) - Van'da "Dünya Diyabet Günü" etkinlikleri kapsamında bir araya gelen öğrenci ve öğretim üyeleri, hastalıkla ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla 15 kilometre pedal çevirdi.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörlüğü önünde bir araya gelen, aralarında Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri, öğretim üyeleri ile Van Gölü Aktivistleri Grubu üyelerinin bulunduğu 50 kişi, kent merkezindeki Kurtuluş Parkı'na kadar bisiklet sürdü.

Sağlık Bakanlığınca yürütülen "Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi" kapsamında YYÜ'ye bağışlanan bisikletlerle şehir merkezine gelen grup, Van Halk Sağlığı Müdürlüğünün kurduğu stantta şeker ve tansiyon ölçümü yaptı. 

Beden Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Asma, yaptığı açıklamada, Dünya Diyabet Günü dolayısıyla bu hastalığa dikkati çekmek amacıyla düzenlenen aktiviteye katılmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Diyabet konusunda duyarlılık oluşturmak için pedal çevirdiklerini belirten Asma, şöyle konuştu:

"Fiziksel aktivitenin ve insan sağlığının önemine dikkati çekmek istiyoruz. Sağlık Bakanlığı bu anlamda çok güzel faaliyetler düzenliyor. Şu an kullandığımız bisikletler, obeziteyle mücadeleye dikkati çekmek için YYÜ'ye bağışlanmıştı. Öğrencilerimiz de keyifle bu aktiviteye katılarak, özel günü destekliyor."

Van Gölü Aktivistleri Grubu üyesi Erdoğan Özel ise hareketli yaşamı özendirerek farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını bildirdi.

Etkinliğe katılan öğrenciler de diyabete karşı vatandaşların bilinçlendirilmesi gerektiğine işaret etti.