Diyarbakır'da asılan afişe tepki

Diyarbakır'da asılan afişe tepki
Diyarbakır'da asılan afişe tepki
- Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi, Diyarbakır'ın Yenişehir Belediyesinin bilboardlara Danimarkalı bir karikatüristin Hazreti Muhammed'e hakaret içeren çizimini kullanmasına tepki gösterdi

VAN (AA) - Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi, cuma namazı sonrası Diyarbakır'"ın, Yenişehir Belediyesinin bilboardlara Danimarkalı bir karikatüristin "Hazreti Muhammed'e hakaret içeren" çizimini kullanmasını protesto etti.

Hz. Ömer Camisi'nde kılınan cuma namazı sonrası avluda toplanan inisiyatif üyeleri ve onlara destek veren vatandaşlar, Yenişehir Belediyesinin "çocuk gelinlere dikkati çekmek için" bilboardlara astığı afişte, Danimarkalı bir karikatüristin "Hazreti Muhammed'e hakaret içeren" çizimini kullanmasını sloganlar atarak protesto etti. 

Ellerinde Kürtçe ve Türkçe "Anam babam sana feda olsun ya Resullallah" yazılı pankart taşıyan gruptakiler, sık sık da salavat getirerek, "Muhammed'e uzanan eller kırılsın" şeklinde slogan attı.

Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi Üyesi Muhammed Garip, grup adına yaptığı açıklamada, Hz. Muhammed ve İslami değerlere yapılan hakaretleri kınadıklarını söyledi.

Doğu, batı, kuzey veya güneydeki İslam karşıtlarının emirleri ve yönlendirmeleri kapsamında, belirli bir program dahilinde İslam'ın kutsallarına yapılan saldırıların kendilerini derinden yaraladığını ifade eden Garip, bu gibi ahlaksızca düşüncelerin, "ifade özgürlüğü" kapsamında değerlendirilemeyeceğini kaydetti.

Geçmişte Danimarka ile Fransa'da yayınlanan ve İslam aleminin büyük tepkisine neden olan Hz. Muhammed'e hakaret içerikli karikatürlerin, Diyarbakır Yenişehir Belediyesi tarafından "çocuk gelin yoktur, tecavüzcü erkek vardır" başlığıyla alakasız şekilde geçen günlerde yeniden kullanıldığını anımsatan Garip, şöyle konuştu:

"İslami değerlere bağlılığıyla bilinen Şeyh Said ve Selahattin Eyyübi'nin torunları olan Kürt halkı temsilcisi olduğunu iddia edip, Müslümanlar'ın canlarından aziz kabul ettikleri Peygamberimize hakaret içerikli bu karikatürlerin bilbordlara asılması, bir özürle geçiştirilmeyecek derecede pervasızlık örneğidir. Zira aynı zihniyet, geçtiğimiz günlerde İslami tesettüre karşı aynı örneği sergilemiş ve bu tavrıyla İslam'ın kutsallarını tahkir ve aşağılamaya devam ettiğini açıkça sergilemiştir. Hiç kimse düşünce özgürlüğü maskesini, İslam'ın kutsal değerlerine düşmanlık etmek ve ahlaksızlığı yaymak için kullanamaz."

Hangi siyasi yapı, düşünce, ideoloji olursa olsun, İslam'ın kutsallarına dil uzatanların, bir Müslüman olarak karşısında olacaklarını belirten Garip, halkın da bu tür olayları görebilecek ve gerekli tavrı sergileyebilecek ferasete sahip olduğuna inandıklarını dile getirdi.

Açıklamaya destek veren AK Parti İl Başkanı Zahir Soğanda ile  AK Parti Van milletvekili adayı Faruk Alpaslan da Garip'i grup adına tebrik edip alandan ayrıldı.

Açıklamanın ardından sloganlar atan gruptakiler, polisin uyarısıyla dağıldı.