Doğu'da kış

- Van ve Bitlis'te gece etkili olan kar yağışı nedeniyle ulaşımda aksamalar meydana geldi

VAN (AA) - Van ve Bitlis'te gece etkili olan sağanak, yerini kar yağışına bıraktı.

Van'da kar yağışı kentte yaşamı olumsuz etkiledi. Yoğun kar yağışı nedeniyle yüksek kesimlerde ulaşım güçlükle sağlanıyor. Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü ekipleri, buzlanmaya karşı çalışma başlattı.

Güne karla uyanan vatandaşlar, sabahın erken saatlerinde evlerin damında biriken karları temizledi. Çocuklar da uzun bir aranın ardından karla oynamanın tadını çıkardı.

Özalp ilçesinde, kar yağışı ve tipi nedeniyle ilçe merkezinde ulaşımda aksamalar meydana geldi, ilçeye bağlı birçok köyle ulaşım sağlanamadı.

Kar kalınlığının 20 santimetreyi geçtiği ilçede, bazı elektrik telleri zarar gördü. Kar yağışı nedeniyle ilçe merkezi ve köylerde zaman zaman elektrik kesintisi meydana geldi.

Muradiye ilçesinde de iki günden bu yana etkili olan yağmur, gece saatlerinde yerini kara bıraktı. 

Kara hazırlıksız yakalandıklarını belirten çobanlar, kış aylarında kullanmak için sakladıkları otları tüketmeye başladıklarını ifade etti.

İlçedeki Muradiye Şelalesi de kar yağışının ardından beyaza büründü.

Öte yandan Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, kent merkezinde ve bağlantılı yollarda olumsuzluk bulunmadığını, yüksek kesimlerde buzlanmaya karşı ekiplerin hazır bekletildiğini bildirdi.

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise Van ve ilçelerinde havanın çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağını, hava sıcaklıklarında 4 ila 6 derece arasında düşme beklendiğini ifade etti.

Yetkililer, şehirlerarası yolculuklarda gerekli önlemleri almaları için sürücüleri uyardı.

- Bitlis

Bitlis merkez, Tatvan ve Hizan ilçelerinde gece etkili olan sağanak, bir süre sonra yerini kar ve fırtınaya bıraktı.

Kar yağışı ve tipi nedeniyle sürücüler, Bitlis-Tatvan karayolunda zor onlar yaşadı. Kışa hazırlıksız yakalanan sürücüler, yolda ilerlemekte güçlük çekti.

İlçe merkezi kar nedeniyle beyaza büründü. Mevsimin ilk karının sevincini yaşayan vatandaşlar, çocuklarıyla kar topu oynadı.

Hizan ilçesinde ise yüksek kesimlerdeki köylerde kar yağışı etkili oldu. 

İl Özel İdaresi yetkililerinden alınan bilgiye göre, kent merkezi ve ilçelerde köy yollarının açık olduğu öğrenildi.