Doğu'da kış

Doğu'da kış
Doğu'da kış
- Van ve Bitlis'te 160 köy yolu ile ulaşım sağlanamıyor

VAN (AA) - Bölgede etkili olan kar yağışı nedeniyle Van ve Bitlis'te 160 köy yolu ulaşıma kapandı.

Van'da sabahtan itibaren başlayan kar, yaşamı olumsuz etkiledi. Yağış nedeniyle 151 mahalleye ulaşım sağlanamayan kentte, Van Büyükşehir Belediyesine bağlı karla mücadele ekipleri çalışmalara başladı.

Belediyeden yapılan açıklamada, Çaldıran'da 93, Erciş'te 13, Muradiye'de 38, Tuşba'da 5 ve Bahçesaray ilçesinde 2 olmak üzere toplam 151 yerleşim yerinin ulaşıma kapandığını bildirdi.

Karla mücadele ekiplerinin kapalı yolların ulaşıma açılması için çalışmalara başladığı belirtildi.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada ise bölge genelinde havanın parçalı çok bulutlu ve yer yer yoğun olmak üzere aralıklı kar yağışlı geçeceğinin tahmin edildiği, buzlanma ve don olayı beklendiği kaydedildi.

Hava sıcaklıklarında 2 ila 6 derece azalacağının da tahmin edileceğine dikkati çeken yetkililer, don ve buzlanma hadisesi nedeniyle uzun yola çıkacak sürücülerin dikkatli olması uyarısında bulundu.

Kar yağışlarında ilk kapanan yollardan biri olan Van-Bahçesaray karayolu Karapet Geçidi'nde ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğünü kaydeden Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü yetkilileri de yolu ulaşıma açık tutabilmek için çalışmaların sürdüğünü bildirdi. 

-Bitlis

Bitlis'te ise gece etkili olan kar yaşamı olumsuz etkilerken, yüksek kesimlerde bulunan 9 köy yolu ulaşıma kapandı.

Bitlis'te gece soğuk ve yağmurlu hava, yerini kar yağışına bıraktı. Yağışın yaşamı olumsuz etkilediği kentte, kar kalınlığı 5 santimetreyi buldu.

Beyaz örtüyle kaplanan kentte, vatandaşlar iş yerlerinin önündeki ve araçlarının üzerindeki karı temizlerken, kara hazırlıksız yakalanan sürücüler ile sabah okula giden öğrenciler, zor anlar yaşadı.

Karayolları ve belediye ekipleri, ana artel ve mahallelerde, il özel idaresi ekipleri ise yüksek kesimlerde ulaşıma kapanan köy yollarında karla mücadele çalışması yürütüyor.

Karayollarında trafiğin güvenli şekilde sağlanması için görev yapan trafik ekipleri ise sürücüleri kar lastiği takmaları ve dikkatli olmaları yönünde uyardı.