Doğu'da kış

Doğu'da kış
Doğu'da kış
- Bölgede etkili olan kar ve tipi nedeniyle Van ve Bitlis'te 101 yerleşim birimine ulaşım sağlanamıyor

VAN (AA) - Van ve Bitlis'te etkili olan kar nedeniyle 101 yerleşim birimine ulaşım sağlanamıyor.

Alınan bilgiye göre, kar nedeniyle 52 mahalleye ulaşılamayan Van'da, Karayolları Bölge Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesine bağlı karla mücadele ekipleri, yol açma çalışmalarını sürdürüyor.

Büyükşehir Belediyesi karla mücadele birimi yetkilileri, etkili olan tipi yüzünden açılan yolların tekrar kapandığını ancak çalışmaların aralıksız devam ettiğini bildirdi.

Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü yetkilileri de kentin bağlantı yollarında herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığını ancak Bahçesaray yolunun çığ nedeniyle ulaşıma kapandığı aktardı. 

Gece etkili olan tipinin ardından açılan yolun çığ nedeniyle tekrar kapandığını dile getiren yetkililer, çalışmaların sürdürüldüğünü ifade etti.

Yetkililer, özellikle tipinin yaşandığı dönemlerde ilçedeki vatandaşların yolculuğa çıkmaması uyarısını yaptı.  

Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise bölge genelinde havanın bulutlu olacağı, buzlanma ve don olaylarının beklendiği bildirildi.

- Bitlis

Valilikten yapılan açıklamada, kar yağışı ve tipi nedeniyle 48 köy yolunun ulaşıma kapandığı belirtildi.

Kapalı olan köy yollarının açılması için İl Özel İdaresi karla mücadele ekiplerinin çalışma yürüttüğü bildirilen açıklamada, meydana gelebilecek acil durumlara karşı da ekiplerin hazır bekletildiği kaydedildi.

Karayolları ve belediye ekipleri de kentteki ana cadde ve ara sokaklar ile bağlantı yollarında kar temizleme ve tuzlama çalışması yaptı.