Doğu'da kış

Doğu'da kış
Doğu'da kış
- Van ve Hakkari'de etkili olan kar ve tipi nedeniyle 827 yerleşim yerine ulaşım sağlanamıyor - Karayolları ve belediye ekiplerinin kapalı yolların açılması için çalışması sürüyor

VAN (AA) - Van ve Hakkari'de etkili olan kar nedeniyle 827 yerleşim yerine ulaşımın sağlandığı yollar kapandı.

Alınan bilgiye göre, kar nedeniyle 317 mahalleye ulaşılamayan Van'da, Karayolları Bölge Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesine bağlı karla mücadele ekipleri, yol açma çalışmalarını sürdürüyor.

Belediyenin karla mücadele birimi yetkilileri, gece etkili olan kar ve tipi yüzünden açılan yolların tekrar kapandığını, yolların açılması için çalışmaların aralıksız devam ettiğini bildirdi.

Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü yetkilileri de kentin bağlantı yollarında herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığını aktardı. 

Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise bölge genelinde havanın çok bulutlu ve öğle saatlerinde kar beklendiği bildirildi. 

Sürücülerin buzlanma ve don olaylarına karşı uyarıldığı açıklamada, hava sıcaklığının sıfırın altında 3 dereceye kadar düşeceği kaydedildi. 

- Hakkari

Hakkari'de etkili olan kar ve tipi nedeniyle 136 köy ile 374 mezra yolunun ulaşıma kapandığı ifade edildi.

Kapalı olan yolların açılması için İl Özel İdaresi karla mücadele ekiplerinin çalışma başlattığı belirtildi.

Valilik, ilk ve orta dereceli okullar ile liselerde, etkili kar ve olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime bir gün ara verildiğini duyurmuştu.

Belediye ekipleri kent merkezindeki yollarda çalışma yaparken, esnaf da iş yerlerinin önünde biriken karları temizledi.