Dondurucu soğukta hayvanlara taze ot buluyorlar

Dondurucu soğukta hayvanlara taze ot buluyorlar
Dondurucu soğukta hayvanlara taze ot buluyorlar
- Van'ın Çaldıran ilçesindeki besiciler, kar ve dondurucu soğuklara karşın büyükbaş hayvanlarını Kaz Gölü Çayı'nın zemininden çıkardıkları taze otla besliyor

VAN (AA) - ALİ İHSAN ÖZTÜRK - Çetin kış koşullarının yaşandığı Çaldıran'da besiciler, hayvanlarının yem ihtiyaçlarını Kaz Gölü'nden çıkardıkları taze otlarla sağlıyor.

İlçenin 7 kilometre uzaklığındaki Kaz Gölü Çayı, geçimini hayvancılıkla sağlayan vatandaşlar için farklı anlam taşıyor.

Kış mevsiminin en çetin geçtiği yerleşim yerlerinin başında gelen ve hava sıcaklığının bazen sıfırın altında 30 dereceye kadar düştüğü ilçede çiftçiler çeşitli yöntemlerle hayvanlarını besliyor.

Yazın, Kalkandelen, Yassıtepe, Yağbasan, Hanköy ve Kuyucak mahallelerinden Kaz Gölü Çayı yakınlarına getirdikleri hayvanları sudaki yosunsu bitkilerle besleyen vatandaşlar, kış döneminde de suda büyüyen otları keserek hayvanların yem ihtiyacını karşılıyor.

Sudaki otlar sayesinde yaz ve kış aylarında yem maliyetini düşüren besiciler, hayvanlarını sürekli taze otla besleyerek süt veriminde de artış elde ediyor.

Kaz Gölü Çayı'na getirdiği hayvanlarını yeşil otla besleyen besici Remzi Avcı, bu işlemi kışın her gün yaptıklarını belirterek, "Mandalarımızı suya salarak, altındaki yeşil otları yemelerini sağlıyoruz. Mandaların beslenmesi için aldığımız yem pahalı. Bu nedenle her gün mandaları burada besleyerek yemden kar elde ediyoruz."