Dünya Diyabet Günü

Dünya Diyabet Günü
Dünya Diyabet Günü
- Diyabetin önlenmesi için etkinlik düzenleyen İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, hastalığa karşı vatandaşları uyardı

VAN (AA) - Van'da " Dünya Diyabet Günü" nedeniyle etkinlik düzenlendi.

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, Beşyol Kavşağı'nda bekletilen sağlık aracında gün boyunca 187 kişinin ücretsiz kan şekeri, tansiyon, boy, kilo ölçümünü yaptı ve değerleri yüksek olan vatandaşları ilgili sağlık kuruluşuna yönlendirdi.

İl Sağlık Müdürlüğünden konu hakkında yapılan yazılı açıklamada, diyabet hastalığının görülme sıklığının obezitenin artışına paralel olarak hızla arttığı ve 20 yaş üzerindeki her 7 kişiden birinin diyabetli olduğu belirtildi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Diyabet, vücudumuzda insülin hormonunun hiç üretilememesi, vücudun ihtiyacını karşılayacak kadar üretilememesi ya da üretilen insülinin yeterince etki gösterememesine bağlı olarak ortaya çıkar. Diyabetli kişilerde sıklıkla  aşırı susama ve su içme, sık sık idrara çıkma, kilo kaybı, aşırı iştah ve çok yeme, bulanık görme, cilt enfeksiyonları, iri bebek doğumu yapılması, iyileşmeyen yaralar ve halsizlik belirtileri görülebilir. Açlık kan şekerinin 126'dan, tokluk kan şekerinizin 200'den yüksek olması, beden kitle indeksinizin 30'dan fazla olması diyabet, obezite ve kalp damar hastalıkları için önemli göstergelerdir."


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  obezite

  ,

  Van

  ,

  YAŞ

  ,

  Diyabet

  ,

  Kalp

  ,

  paralel