Dünya Engelliler Günü

Dünya Engelliler Günü
Dünya Engelliler Günü
- Van Valiliği, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle geliştirdiği yazılım sayesinde, engelli ve dezavantajlı grupların bilgisine ulaşarak, kısa sürede ihtiyaçlarını karşılayacak - Vali Doğan: "2015 yılından itibaren faaliyete geçecek yazılımla Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmiş olacağız"

VAN (AA) - Van Valiliği, kentteki engellilerin ihtiyaçlarını kısa sürede karşılamak amacıyla Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı'nın (DAKA) sunduğu destekle yazılım geliştirdi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Caddesi'nde yürüyüş yapan engelli vatandaşlar, daha sonra valilik önündeki Atatürk anıtına çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam eden tören ardından kentteki engelli derneklerinin temsilcileri, Vali Aydın Nezih Doğan'ı ziyaret etti.

Vali Doğan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile DAKA tarafından engellilerin hayatını kolaylaştıracak bir program geliştirdiklerini söyledi.

Engellilerin sorunlarını yalnızca 3 Aralık günü değil 365 gün çözülmeye çalışıldığını ifade eden Doğan, bu kapsamda, engellilerin topluma katılımlarını sağlayacak çalışmalar yaptıklarını vurguladı.

Doğan, engelliler için geçen yıl temeli atılan Konya Beyhekim Zihinsel Engelliler Okulunun tamamlandığını bildirerek, son bir yıl içerisinde yapılanlarla Van'ın farklı bir noktaya taşındığını dile getirdi.

Engelliler için eğitim alanında yürütülen çalışmaların yanı sıra kamu kurumlarına erişimle ilgili de iyileştirmeler yapıldığına değinen Doğan, şöyle konuştu:

"Engellilerle devlet arasındaki iletişimi güçlendirmek için de samimi bir diyalog ortamı sağlamaya gayret ettik. Bu doğrultuda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile DAKA arasında yapılan anlaşmayla engelli vatandaşlar için yeni bir yazılım hazırlandı. 2015 yılından itibaren faaliyete geçecek yazılımla Türkiye 'de bir ilki gerçekleştirmiş olacağız. Engellilerin, tüm kurumların hizmetlerinden olabildiğince yararlanması için tüm talepleri karşılıyoruz. Bundan sonra da engelli vatandaşlar için çalışmalarımız artarak devam edecek."

Dernek başkanları ise Vali Doğan'a ilgisinden dolayı teşekkür ederek, üyelerinin karşılaştığı sorunları aktardı.

Etkinlikler, Selahattin Eyyübi Lisesinde düzenlenen program  ve engelliler için verilen yemekle son buldu.