Dünya Engelliler Günü

Dünya Engelliler Günü
Dünya Engelliler Günü
VAN (AA) - İl Sağlık Müdürü Dr. Ergün Yanmaz, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle mesaj yayımladı.Yanmaz, İl Sağlık Müdürlüğü ve bağlı...

VAN (AA) - İl Sağlık Müdürü Dr. Ergün Yanmaz, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Yanmaz, İl Sağlık Müdürlüğü ve bağlı birimlerde çalışan başta engelli personeller olmak üzere tüm engelli vatandaşların, Dünya Engelliler Gününü kutladı.

Yanmaz, mesajında şunlara yer verdi:

"Sağlık Bakanlığı olarak engellilere yönelik bir dizi çalışma yapıyoruz. Özelikle kurumlara gelen engelli vatandaşlarımızın karşısına çıkan merdiven çilesi vardı. Müdürlüğümüz ve bağlı birimlerde ulaşım sorunu başta olmak üzere, engellilerin kullanımına uygun asansör ve rampa yaptık. Engeliliğin bazıları, doğuştan gelen bazı hastalıklardan kaynaklanıyor. Sağlık Bakanlığı, bu konuda çeşitli çalışmaları aktif yürütüyor. Halk Sağlığı Müdürlüğü engelliliğin önlenebilmesi için her doğan bebeğe çeşitli test ve taramalar yapmakta. Doğum öncesi ve sonrasında yapılan bu tür test ve taramalar olumlu sonuçlar vermektedir. Engellilere sağlık hizmetine erişim ve ulaşımda kolaylık sağlanmakta. Hastane ve sağlık kuruluşlarında hasta kabulünden polikliniklere kadar engellilere, muayene, tetkik ve tahlil, tedavi, tıbbi bakım, takip ve rehabilitasyon hizmetleri sunulmakta."