Dünya Sigarayı Bırakma Günü

Dünya Sigarayı Bırakma Günü
Dünya Sigarayı Bırakma Günü
VAN (AA) - İl Halk Sağlığı Müdürlüğünce, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla program düzenlendi.Halk Sağlığı Müdürü Yakup İmren, müdürlük...

VAN (AA) - İl Halk Sağlığı Müdürlüğünce, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla program düzenlendi.

Halk Sağlığı Müdürü Yakup İmren, müdürlük binasında düzenlenen programda yaptığı konuşmada, sigara bağımlılığının her yıl dünyada yaklaşık 6 milyon insanın beklenenden önce ölümüne yol açtığını söyledi.

Sigara kullanımına karşı yeterli önlem alınmaması halinde 2030 yılında sigaradan ölenlerin 8 milyonu bulacağını belirten İmren, sigaranın yol açtığı hastalıklara da değindi.

Sigaranın ekonomik olarak da zararlar verdiğini aktaran İmren, şöyle konuştu:

"Sigara kullanımı, akciğer kanseri başta olmak üzere diğer kanserlerin gelişiminde, kalp hastalıklarının ortaya çıkmasında ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı başta olmak üzere birçok solunum yolu hastalığının etyolojisinde temel etkendir. Sigara kullanımı en önemli önlenebilir ölüm nedenidir ve çok önemli bir toplum sağlığı konusudur. Sigara kullanan her 2 kişiden biri sigara nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Her gün 14 bin kişi ve her 6,5 saniyede bir kişi sigaraya bağlı nedenlerle hayatını kaybetmektedir. Siz bu yazıyı okurken en az 10 kişi hayatını sigara nedeniyle kaybetti."

Sigara bağımlılığının tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirten İmren, sigarayı bırakanların ilk 20 dakikadan itibaren faydasını görmeye başladığını ve kalp atışı hızının normal değerine düştüğünü kaydetti.

12 saatten itibaren kandaki karbondioksit seviyesi normale döndüğünü bildiren İmren, 2 hafta ile 3 ay arasında kişinin akciğer fonksiyonlarında düzelme görüldüğünü, 1-9 ay arasındaysa öksürme ve nefes darlığı gibi belirtilerin azaldığını kaydetti.

1 yılın sonunda koroner kalp hastalığı riskinin sigara içen birinin yarısı kadar olduğunu anlatan İmren, şunları ifade etti:

"10. yılın sonundaysa akciğer kanseri riskinin sigara içen birinin yarısı kadar olduğu biliniyor. 15 beş yıl sonra koroner kalp hastalığı riski sigara içmeyen biriyle aynı seviyeye iniyor. Eğer sigara kullanıyorsanız, bunun bir hastalık olduğunu bilmeli ve bir an önce size yardımcı olacak bir sigara bırakma polikliniğine başvurmalısınız. Sigara ile tek başınıza mücadele etmeniz zor olabilir. Çünkü bu bir bağımlılıktır ve irade ile ilişkisi yoktur. Bırakma kararlılığı, uygun tedavi ve motivasyonla siz de sigarayı bırakabilirsiniz. Sigarayı bırakmak için en doğru zaman şu andır, hemen size en yakın sigara bırakma polikliniğine başvurarak, randevunuzu alın kendiniz ve aileniz için yeni bir başlangıç yapın."


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Van

  ,

  Akciğer

  ,

  Kalp

  ,

  Sigara

  ,

  toplum

  ,

  zaman

  ,

  Karşı