Eğitime kar engeli

Eğitime kar engeli
Eğitime kar engeli
- Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olan kar yağışı nedeniyle Van'ın Özalp ve Saray, Kars'ın Selim ve Digor ile Bitlis'in Güroymak ilçelerinde eğitime bir gün süreyle ara verildi

VAN (AA) - Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olan kar yağışı nedeniyle bazı ilçelerde okullar bir gün süreyle tatil edildi.

Van Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, kent genelinde etkisini gösteren kar yağışı nedeniyle Özalp ve Saray ilçelerinde 9 Ocak Cuma günü okulların tatil edildiği belirtildi.

Kars'ta da akşam saatlerinden itibaren hava sıcaklığında yaşanan aşırı düşüş nedeniyle Arpaçay, Selim ve Digor ilçelerinde eğitime bir gün süreyle ara verildiği, kamu, kurum ve kuruluşlardaki engelli, hamile, emzikli kadın  ve kronik rahatsızlığı bulunan personelin yarın idari izinli sayılacağı bildirildi.

Bitlis'in Güroymak ilçesinde de elverişsiz hava koşulları nedeniyle ilk, orta ve lise düzeyindeki okulların bir gün süreyle tatil edildiği, herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmaması durumunda öğrencilerin pazartesi günü ders başı yapacağı öğrenildi.  

-Çatak'ta elektrik kesintisi

Bu arada, Van'ın Çatak ilçesinde etkili olan şiddetli rüzgar ve yağan kardan dolayı ilçe merkezi ve köylere 2 günden bu yana elektrik verilemiyor.

Vangölü Elektrik Dağıtım Şirketi (VEDAŞ) Çatak Şube Şefi Aydın Kan, bölgede yaptıkları incelemede Kızıltaş mevkisinde fırtınanın iki yüksek gerilim direğini devirdiğini tespit ettiklerine değinerek, yaşanan sıkıntıyı gidermek için tüm ekiplerle bölgede çalışma yürüttüklerini ifade etti.

Yaptıkları çalışmayla 21 saat sonra ilçe merkezine elektrik verildiğini anlatan Kan, köylere de elektrik verilmesi için çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.

-Iğdır

Kar yağışı ve tipinin etkisiyle 20 köyle ulaşım sağlanamayan Iğdır'da, karla mücadele ekipleri tarafından yapılan çalışma sonucu 17 köy yolu kardan temizlendi.

Kar nedeniyle halen kapalı bulunan Tuzluca ilçesine bağlı Çiçekli, Aşağı Aktaş ve Bostanlı köy yollarındaki çalışmalara havanın kararmasıyla ara verildiği öğrenildi.

Iğdır İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Müdür Yılmaz Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ekiplerin gece saatlerinde yol açma çalışması yapamadığını vurgulayarak, "Yolu kapalı olan sadece 3 köyümüz kaldı. Bu köylerimizi de İnşallah sabahleyin ulaşıma açacağız" diye konuştu.