Erciş Şeker Fabrikası'nda pancar alım kampanyası

Erciş Şeker Fabrikası'nda pancar alım kampanyası
Erciş Şeker Fabrikası'nda pancar alım kampanyası
VAN (AA) - Erciş Şeker Fabrikası'nda 28. dönem pancar alım kampanyası törenle başladı.Fabrika Müdürü Erhan Özsu, yaptığı konuşmada, 2015-2016 yılı...

VAN (AA) - Erciş Şeker Fabrikası'nda 28. dönem pancar alım kampanyası törenle başladı.

Fabrika Müdürü Erhan Özsu, yaptığı konuşmada, 2015-2016 yılı kampanya döneminin, kazasız ve ülke ekonomisine bol kazanç getirmesi dileğinde bulundu.

Fabrikalarının Van Gölü havzasının tarıma dayalı en büyük sanayi kuruluşu olduğunu belirten Özsu, şöyle devam etti:

"Kuruluşumuz, 27 yıldır yöremize ekonomik ve sosyal alanda büyük faydalar sağlamış olup, katkı sağlamaya da devam edecektir. Fabrikamıza bağlı 4 ziraat bölge şefliğimizde, 51 köy ve mahallede, bin 308 çiftçiyle 152 bin 250 ton pancar üretim sözleşmesi yapılmıştır. Üretilecek pancarlar 6 pancar alım merkezinde üreticilerden teslim alınacaktır. Teslim alınacak bu pancarın bedeli yaklaşık 20 milyon lira olup, bugüne kadar bu bedelin yüzde 40'ı ayni ve nakdi avans olarak üreticilere ödenmiştir. Teslim alınacak pancar karşılığı 15 bin ton şeker, 38 bin ton yaş pancar posası ve 3 bin 600 ton melas üretimi beklenmektedir."

Özsu, fabrikalarının 2015-2016 yılı pancar işleme kampanyasına sıfır şeker stoğuyla girdiğini ifade ederek, yöre ekonomisine büyük katkılarının olduğunu kaydetti.

Fabrikada 537 kişinin istihdam edildiği, yörenin istihdam sağlayan en büyük kamu kuruluşu olduklarını dile getiren Özsu, şunları kaydetti:

"Geçmişi başarılarla özdeşleşmiş olan fabrikamızın, bu kampanya döneminde de başarılı olacağına inancım tamdır. Pancarın tarlaya ekilişinden, şirkete teslimine kadar uyumlu bir çalışma sergileyen çiftçilere, fabrikamızda pancarın alınıp işlenmesinde emeği geçen işçi, memur ve yönetici arkadaşlarıma şirketle ilişkisi olan tüm şahıs ve kurumlara bugüne kadar verdikleri ve ileride verecekleri hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. 2015-2016 pancar alım kampanyasının Erciş'e, şeker sanayine ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum."

Şeker-İş Erciş Şube Başkanı Yavuz Şahin ise 10 Temmuz 2015'te vefat eden fabrikanın eski müdürü Faruk Nalbantoğlu'na Allah'tan rahmet diledi.

Şahin, "Bugün 28'incisini kutladığımız pancar kampanyamızın, her yıl biraz daha merakla ve hüzünle yapmaktayız. Bildiğiniz gibi 1990'lı yıllarında 300-350 bin ton pancar kapasitesi olan fabrikamız, bugün 90 bin tona gerilemiştir. Ne yazık ki bu sorun doğu fabrikalarının hepsini kapsamaktadır. Türk şeker endüstrisinin mevcut yapısal sorunları, şeker üretimi üzerinde derin bir baskı unsuru olmaya devam etmektedir" diye konuştu.

Erciş Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar ise kampanyanın başta Erciş çiftçisi olmak üzere bölge ve ilçe ekonomisine hayırlar getirmesi dileğinde bulunarak, "Bizler çiftçilerimizin, üreticilerimizin, işçilerimizin, Erciş'imizin yanındayız" dedi.

Konuşmaların ardından fabrikaya ilk ürünü getiren 6 üreticiye protokol üyeleri tarafından çeşitli hediyeler verildi.

Dua edilmesinin ardından protokol üyeleri, işçilerle kampanyanın açılış kurdelesi kesti.


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  YAŞ

  ,

  Erciş

  ,

  Kamu

  ,

  Protokol

  ,

  Kampanya

  ,

  Bugün

  ,

  Memur

  ,

  Köy

  ,

  Ziraat

  ,

  ilçe

  ,

  ülke

  ,

  sanayi

  ,

  lira

  ,

  ,

  Fabrika

  ,

  sosyal

  ,

  vefat

  ,

  yaşar

  ,

  2015