Erciş'te fidan satışları başladı

Erciş'te fidan satışları başladı
Erciş'te fidan satışları başladı
VAN (AA) - Erciş ilçesinde havaların ısınmasıyla satışa sunulan meyve fidanı ve süs bitkileri ilgi görüyor.Başka illerden getirdiği fidanları ilçede...

VAN (AA) - Erciş ilçesinde havaların ısınmasıyla satışa sunulan meyve fidanı ve süs bitkileri ilgi görüyor.

Başka illerden getirdiği fidanları ilçede satan Ömer Demir, vatandaşların en çok elma ve kayısı fidanlarına ilgi gösterdiğini söyledi. 

Meyve fidanlarının yanı sıra süs bitkileri de sattığını ve vatandaşların süs bitkilerine ilgisinin her geçen gün arttığını belirten Demir, fidanları 7 liradan sattıklarını anımsatarak, vatandaşları fidan almaya davet etti.

Erciş Gıda , Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri de ilçedeki meyve bahçelerinde budama ve aşılama çalışması başlattı. 

Yürüttükleri çalışmayla ilgili bilgi veren Ziraat Mühendisi Mehmet Fatih Yürekli, 2015 yılında Kaymakamlığın başlattığı projeyle 50 bahçedeki meyve ağaçlarının bakım ve budama işlemlerini yaptıklarını söyledi. 

Mahallelerdeki vatandaşlara da budama ve gübreleme konusunda bilgi verdiklerini dile getiren Yürekli, "Ağaçların köklerindeki hastalıkları belirleyerek şimdiden önlem almasını sağlıyoruz. 50 bahçe dışında dilekçe veren çiftçilerimizin bahçesindeki çalışmalara da destek veriyoruz. Aynı zamanda çiftçilerimize organik tarım eğitimi de veriyoruz. Gittiğimiz yerde çiftçilerimizin organik tarımla ilaçlı tarım arasındaki farkı anlatıyoruz, bilinçlendiriyoruz" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  Erciş

  ,

  Fatih

  ,

  Tarım

  ,

  Ziraat

  ,

  gıda

  ,

  2015