Erciş'te öğrenciler "Kızılay" konulu program hazırladı

VAN (AA) - Erciş ilçesinin Karlıyayla İlköğretim Okulunda eğitimini sürdüren öğrenciler, "Kızılay" konulu program hazırladı.Erciş'e 35 kilometre...

VAN (AA) - Erciş ilçesinin Karlıyayla İlköğretim Okulunda eğitimini sürdüren öğrenciler, "Kızılay" konulu program hazırladı.

Erciş'e 35 kilometre uzaklıktaki Karlıyayla Mahallesinde bulunan okulun öğretmen ve öğrencilerince hazırlanan programa, İlçe Milli Eğitim Müdürü M. İsmail Yüce ile Erciş Kızılay Başkanı Aydın Bayraktar ile Kızılay ekibi katıldı.

Programda konuşan Erciş Kızılay Şube Başkanı Bayraktar, Kızılay'ın afet denilince ilk akla gelen kurum olduğunu söyledi.

Dünyanın neresinde acı, ıstırap, üzüntü varsa Kızılay'ın orada olduğunu belirten Bayraktar, şöyle konuştu:

"Biz sadece ülkemizde kana ihtiyacı olan insanlarımızın değil, afetin yaşandığı sıcak anlarda da o insanlara dostluk, kardeşlik elimizi uzatarak, onların acısını dindirmeye çalışıyoruz. Türk Kızılay'ı gönüllülük esasına dayanan bir kurumdur. Kızılay çalışanları maaşla çalışmazlar. Gönüller içlerinden gelen duygularla hareket ederler. Yakın zamanda bir deprem yaşadık. Edirne'deki, Almanya 'daki çocuklar biriktirdikleri harçlıkları bize gönderdi. Bize ihtiyaç duyulan her yerdeyiz. Kızılay'ın dil, din, mezhep ayırımı yoktur."

İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüce de depremin yaşandığı günlerde vatandaşları barındıran ilk kurumun Kızılay olduğunu ifade etti.

Kızılay'ın o zor günlerde çadır, battaniye, gıda ihtiyaçlarını karşıladığını ve seyyar hastaneler kurduğunu anımsatan Yüce, "Selde, yangında ve özelikle de salgın hastalıklarda, Kızılay yine bize bu hizmetleri bize sunar. Ayrıca Kızılay dünyanın her köşesindeki insanlara da yardım elini uzatır" diye konuştu.

Programın ardından öğrencilerce hazırlanan resim sergisi gezildi.

Öğrencilere Kızılay rozetlerinin takılması ve hediyelerin verilmesiyle etkinlik  son buldu.