Erciş'te "tehdit" içerikli pankarta tepki

Erciş'te "tehdit" içerikli pankarta tepki
Erciş'te "tehdit" içerikli pankarta tepki
- Van'ın Erciş ilçesinde caddeye "HDP dışında başka partinin girmesi tehlikeli ve yasaktır" yazılı pankart asılması, tepkiyle karşılandı - AK Parti Van Milletvekili Kayatürk: - "Bu bölgede sandık ciddi manada tehdit altında, tehlike altında, köylerde örgüt elemanları dolaşıyor" - MHP İl Başkanı Güngöralp: -"Yapılan işi kesinlikle doğru bulmuyoruz" -HDP Erciş İlçe Başkanı Aladağ: -"Kesinlikle bu konu hakkında bilgimiz yoktur. Bunlar, demokratik ortamda olması gereken çalışmalardır"

VAN (AA) - Erciş'te, Yeşilova Mahallesi girişindeki caddeye, "HDP dışında başka partinin girmesi tehlikeli ve yasaktır" yazılı pankart asılması, tepkiyle karşılandı.

AK Parti Van Milletvekili ve 25. dönem milletvekili adayı Burhan Kayatürk, daha önceki tehdit pankartlarını da HDP'lilerin önce inkar ettiğini belirterek, "Bunların özelliği bu. Burada bir şeyler yapılır, halktan reaksiyon alındığı zaman da inkar ederler" dedi.

Başkale'ye taziye için gittiklerinde, cenaze sahibinin önce "Allah razı olsun, hoşgeldin" dediğini anlatan Kayatürk, aynı kişinin daha sonra, "Ben bunların gelmesini istemiyordum" sözünü söylemek zorunda kaldığını belirtti.

Söz konusu pankartı, kimin yazdığının çok önemli olmadığını ifade eden Kayatürk, şunları kaydetti:

"Burada bazı yerler var 'AK Partililer için girilmesi tehlikelidir, hatta yasaktır' demek istiyorlar. Yasaktır diye bizim önümüze çıkıp açık açık 'Buraya giremezsiniz' diyorlar. 'Giremezsiniz' ne demektir? 'Buraya girmek yasaktır' demek. Peki tehlikeli olduğunu biz biliyoruz fakat bu tehlikeyi göze alıp girmek zorunda kalıyoruz. Ne yapacağız, biz halkımızla kucaklaşmak zorundayız." 

Kayatürk, dün kadın kolları üyelerine hem Akköprü'de hem Eminpaşa mahallelerinde saldırıda bulunulduğunu, bu saldırıları yapanların "Buraya AK Parti'yi sokmayacağız" diyenlerle aynı kişiler olduğunu belirtti.

"Hakikaten bu bölgede doğru dürüst bir seçim yok, sandık tehdit altında. Halkın iradesi ipotek altında, maalesef durum bu" diyen Kayatürk, şunları kaydetti:

"Oraya astılarsa bu bir gözdağı vermektir. Tıpkı kan akıtan musluklar gibi. Musluklar önce isimsiz çıktı. 'HDP'nin bu kadar güçlü olduğu Van'da hele hele belediyenin bünyesindeki billboardlara kimse asamaz' dediğimiz zaman, kan akıyor musluktan ve altında da 'Korkmuyor musunuz' yazıyor. Ondan sonra VASKİ sahiplenmek zorunda kaldı. Daha sonra da biz ihbarda bulunduk, mahkeme kararıyla bunlar kaldırıldı. Sonra belediye kendi ismiyle bu sefer su akıtan musluklar koydu. 'Kan akıtan musluklara sahip çıkmayacağız eğer reaksiyon olursa ama su akıtan musluklar bizimdi', 'Onu da VASKİ yapmıştı' demek zorunda kaldılar. Kürtçede güzel bir söz vardır, 'Görürlerse benim, görmezlerse hırsızdır bunu yapan'. Bu da böyle bir mantıkla yapılan bir şeydir. Bu bölgede sandık ciddi manada tehdit altında, tehlike altında, köylerde örgüt elemanları dolaşıyor. Köy köy dolaşıp tehdit ediyorlar. Dolayısıyla artık ne yapalım Allah kazasız belasız bir seçim noktalanmasını nasip etsin. Halk bunun cezasını verecek Allah'ın izniyle. Türkiye 'nin de bunu iyi bilmesi lazım. Bizim bölgede yaşadıklarımız ortadadır."

Kayatürk, dün HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın İstanbul 'da yaptığı konuşmayı izlediğini belirterek, "Ya ne güzel konuşuyor, barıştan, kardeşlikten. Peki aynı Demirtaş'ın partisinin burada bize yaptığı, yani burada halka kan kusturmak, gelen tehdit mektupları, musluklardan akan kanla korkutmak, hangi Selahattin Demirtaş'tır o" dedi.

- "Bu tam anlamıyla faşizan bir baskıdır" 

AK Parti Van Milletvekili adayı Prof. Dr. Ömer Çaha ise asılan pankartın kabul edilemez olduğunu söyledi.

Daha önceden de Van'da "kan akan musluk" görselinin yer aldığı billboardlar asıldığını hatırlatan Çaha, "Seçmenlerimize tehdit savuran bu afişler, mahkeme kararıyla kaldırıldı. Şimdi de Erciş'in bir mahallesinde böyle bir pankartın asılmış olması fevkalade üzücü ve düşündürücüdür" diye konuştu.

Mevcut İç Güvenlik Yasası'na göre, bu afişin suç teşkil ettiğini ve afişi asanların derhal hakim karşısına çıkarılması ve hak ettikleri cezayı alması gerektiğini belirten Çaha, şunları söyledi:

"AK Parti olarak, hiç kimseye pabuç bırakmayacağız. Hiçbir tehdit bizi korkutamaz. Şehrin her köşesine ve her karşısına göğsümüzü gererek gireceğiz. Hiç kimsenin de bize bir şey yapma hakkı yok, buna gücü de yetmez. Erciş'te seçmen sayımız 90 bin. Şimdiye kadar 60 bin broşür dağıttık. Demek ki bugün itibarıyla 60 bin kişiye ulaşmışız. 90 bin kişinin hepsine ulaşacağız. Evlere, mahallelere, sokaklara, mezralara ve köylerimizin hepsine ulaşacağız. Tek tek bütün vatandaşlarımıza mutlaka selam vereceğiz ve ellerini sıkacağız. Hiç kimsenin hiçbir yeri başkasına kapatmaya hakkı yoktur. Bu tam anlamıyla faşizan bir baskıdır. Bu tür faşizan eylemler, tarihimizin çok derin ve faşizan sayfalarında geride kalmıştır.

MHP Van İl Başkanı Salih Güngöralp de "Yapılan işi kesinlikle doğru bulmuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nde bir mahalleye böyle bir yazı asılmışsa devletin buna el koyması lazım" dedi.

HDP Erciş İlçe Başkanı Selçuk Aladağ ise asılan pankartla bir alakalarının olmadığını ifade ederek, "Kesinlikle bu konu hakkında bilgimiz yoktur. Partimizin hazırladığı ve bilgisi dahilindeki seçim pankartlarımız ve afişlerimiz billboardlarda yer alıyor. Bunlar, demokratik ortamda olması gereken çalışmalardır" diye konuştu.