Erciş'teki kadın cinayeti

Erciş'teki kadın cinayeti
Erciş'teki kadın cinayeti
- Van Kadın Derneği, Erciş ilçesinde Büşra Çiftçi'nin 3 ay önce boğazı kesilerek öldürülmesiyle ilgili soruşturmanın tamamlanması için eylem yaptı

VAN (AA) - Van Kadın Derneği üyeleri,  Erciş'te 9 Aralık 2014'te Büşra Çiftçi'nin boğazı kesilerek öldürülmesini protesto etti, soruşturmanın en kısa zamanda tamamlanmasını istedi. 

Marketten ekmek alıp evine döndüğü sırada uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybeden Çiftçi'nin ailesi, yakınları ve Van Kadın Derneği üyeleri  hükümet konağı yanındaki parkta toplandı.

"Kadın katliamına hayır", "Kadınlar insandır, biz de insanoğlu", "Başka Büşralar, Özgecanlar öldürülmesin" dövizleri açarak slogan atan gruptakiler adına açıklama yapan Kübra Çiftçi, son dönemlerde yaşanan kadın cinayetlerinin ardından gündeme gelen idam ve hadım tartışmalarını kabul etmelerinin mümkün olmadığını, kişinin yaşam hakkını elinden alacak düzenlemeyi istemediklerini söyledi. 

Suça karşı indirimi değil, en ağır cezayı talep ettiklerini ifade eden Çiftçi, "Kadın Bakanlığı kurulmasını ve tüm bakanlıkların kadın ve erkek arasındaki eşitsizliği giderici politikalar üretmesini talep ediyoruz. Şiddete maruz kalan, şiddetten uzaklaşmaya çalışan kadınların sığınak dışındaki psikolojik, sosyal ve hukuki destekleri de alabilecekleri, deneyimlerini paylaşarak karşılıklı güçlenebilecekleri, ulaşılabilir, kadın danışma ve dayanışma merkezlerinin olmasını talep ediyoruz" dedi.

Açıklamanın ardından söz alan Büşra Çiftçi'nin babası Dilaver Çiftçi ise son zamanlarda genç kızlara ve kadınlara yönelik zulmün bütün insanları tehdit eden boyutlara ulaştığını belirtti. 

İnançlarında dara düşenin yardımına koşmanın, helali olmayana yan gözle bile bakmamanın emredildiğini aktaran Çiftçi, "3 aya yakın bir zamandır kızımın kriminal sonuçları gelmedi. Katliam sonrası Erciş Emniyet Müdürlüğü cinayetle alakalı bir şahsı yakaladı. Bu anlamda Emniyet Müdürlüğü personeline teşekkür ederim. Kriminal sonuçlarının bir an önce gelmesini istiyoruz" dedi.

Vatandaşların da destek verdiği protesto, oturma eyleminin ardından sona erdi.