"Ermenilerin ifadeleri de Müslümanların katledildiğini ispatlıyor"

"Ermenilerin ifadeleri de Müslümanların katledildiğini ispatlıyor"
"Ermenilerin ifadeleri de Müslümanların katledildiğini ispatlıyor"
- Ankara Üniversitesi DTCF Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süslü: - "Ermenilerin yaptığı katliamlarla ilgili belgeler hiçbir zaman inkar edilemeyecek nitelikte. Ermenilerin kendi ifadeleri de Müslümanların katledildiğini ispatlıyor" - "Yaklaşık 1,5-2 milyon Müslüman Türk, Ermeni, Rus, İngiliz ve Fransızlar tarafından öldürüldü. Bunların delilleri var"

VAN (AA) - CEMAL AŞAN -  Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi (DTCF) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Azmi Süslü, "Ermenilerin yaptığı katliamlarla ilgili belgeler hiçbir zaman inkar edilemeyecek nitelikte. Ermenilerin kendi ifadeleri de Müslümanların katledildiğini ispatlıyor" dedi.

Ermeni meselesi, tehcir ve sonrasında yaşanan olaylarla ilgili Doğu Anadolu Bölgesi'nde uzun yıllar araştırmalar yapan Süslü, Yüzüncü Yıl Üniversitesince düzenlenen "100. Yılında Ermeni Meselesi ve Gerçekler Sempozyumu"na katılmak üzere geldiği Van'da, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Süslü, Van, Muş ve Bitlis'te, Ermenilerin yaptığı katliamların "canlı tanıkları" ile röportajlar yaptığını söyledi.

Ermeni meselesinin ortaya çıkışını anlatan Süslü, "Türkler ile Ermeniler bir arada yaşarken, bir taraftan 1789 Fransız İhtilali'nin ardından milliyetçilik hareketlerini Osmanlı Devleti'nde yaymaya çalışan Batılılar, diğer taraftan 11. yüzyılda İslam ülkelerinde Haçlı Seferleri'ni yürüten Hristiyan kesim, Osmanlı-Rus savaşlarından sonra Ermeniler için dinsel, mezhepsel, kültürel ve diplomatik açıdan bir mesele ortaya çıkardı. Bu faaliyetlerin ardından Viyana Kongresi ile literatüre giren şekliyle, olmadık bir katliam efsanesi oluşturulmaya başlandı" bilgisini verdi.

Osmanlı Devleti'nin, Birinci  Dünya Savaşı'nda 7 cephede savaştığını ifade eden Süslü, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde Ermeni meselesi nedeniyle 8. cephenin açıldığını belirtti. 

Süslü, "Dünyanın en çetin devletleriyle savaşırken, Doğu Anadolu'da Ruslarla, Fransızlarla gelen Ermenilere bir katliam efsanesi verildi, tarih olarak da '24 Nisan" denildi" ifadelerini kullandı.

- "Katliamların en büyüğü Van ve çevresinde"

"Ermenilerin, Kars'tan Erzurum'a, Van'dan Muş'a kadar yaptıkları katliamların en büyüğü, Van ve çevresinde gerçekleşmiştir" diyen Süslü, o dönemde kentin Ermenilerce yakıldığını bildirdi.

Ermenilerin, düşmanla işbirliği yapıp insanları katlettikten, sürgüne gönderdikten sonra, Vanlıların bilgisi dahilinde 3 yıl Çarpanak Adası'nda yaşadığını dile getiren Süslü, "Aynı pozisyon Ermenilerin elinde olsa, bir tek Vanlı yaşatmazlar" diye konuştu.

"Yaklaşık 1,5-2 milyon Müslüman Türk, Ermeniler, Rus, İngiliz ve Fransızlar tarafından öldürüldü. Bunların delilleri var" görüşünü paylaşan Prof. Dr. Süslü, şunları kaydetti:

"8 köy halkının katledildiği Zeve'de, Van'ın harabeleri duruyor. 2 metre toprağın altında Müslümanların toplu mezarları var. Kıyamete kadar da o iskeletler orada, toprak altında kalacak. Tespit edilen 200'ün üzerinde toplu mezar var. Ermeni belgeleri var, 'Biz öldürdük, burada öldürdük, bu kadar kişi öldürdük' dedikleri belgeler var. Bir Ermeni paşasının, Paris Konferansı'nda 'Ey müttefiklerimiz, bizi cepheye sürdünüz, 1 milyon 400 bin Müslüman Türkü öldürdük, bunun karşılığını almayacak mıyız, Ermeni yurdu kurmayacak mıyız?' dediği, Lozan'da gündeme getirdikleri husus var. 

Ermenilerin yaptığı katliamlarla ilgili belgeler hiçbir zaman inkar edilemeyecek nitelikte. Aynı zamanda katliamın canlı tanıkları ile Ermenilerin kendi ifadeleri de Müslümanların katledilmesini ispatlıyor. Rusların yazdığı belgelerde 'Orada Ermenilere, Türkleri öldürme, casusluk yapma rolünü vermiştik ama cinayette vahşette bizleri bile geride bıraktılar' ifadeleri yer alıyor."