"Ermenilerin üç katı Müslüman yerinden edildi"

"Ermenilerin üç katı Müslüman yerinden edildi"
"Ermenilerin üç katı Müslüman yerinden edildi"
- Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Öğün: - "Doğu Anadolu Bölgesi'nde Ermenilerin üç katı Müslüman, tehcirden daha kötü şartlarda işgalci Rus birlikleri ve Ermeni çetecileri tarafından yerlerinden, yurtlarından edildi" - "1 milyon 604 bin Müslüman, Erzurum, Van, Bitlis, Trabzon'dan, Osmanlı Devleti'nin vilayeti olan sınır bölgelerinden göçe zorlandı ve çok büyük sıkıntılarla karşılaştı"

VAN (AA) - CEMAL AŞAN - Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuncay Öğün, "Doğu Anadolu Bölgesi'nde Ermenilerin üç katı Müslüman, tehcirden daha kötü şartlarda işgalci Rus birlikleri ve Ermeni çetecileri tarafından yerlerinden, yurtlarından edildi" dedi.

Van'da görev yaptığı dönemde "Ermeni Çetelerinin Faaliyetleri", "Tehcir", "1915 Olayları" ve "120 Kahraman Çocuğun Hikayesi" konulu araştırmalar gerçekleştiren Öğün, Yüzüncü Yıl Üniversitesince düzenlenen "100. Yılında Ermeni Meselesi ve Gerçekler Sempozyumu"na katılmak üzere geldiği kentte, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Doç. Dr. Öğün, Ermeni meselesinin, şişirilmiş, içi boş yalanlarla bezenmiş şehir efsanesinden başka bir şey olmadığını söyledi.

Birinci Dünya Savaşı'nın "zannedildiği gibi Ermenileri vurmadığını" dile getiren Öğün, "Tabii ki Ermeniler de zarar görmüştür. Masum Ermenilerin uğradığı can ve mal kayıpları nedeniyle üzgünüz ama 1915'teki olaylarda esas itibarıyla zarar gören, canını, malını kaybedenler, ırzı, namusu, kutsal değerleri çiğnenenler bölgenin Müslüman ahalisi olmuştur" değerlendirmesinde bulundu.

- "Yalanlarla değil belgelerle konuşulmalı"

Dünya kamuoyu ve Türkiye bilim çevrelerinin sanal gündemle meşgul edildiğini anlatan Öğün, herkesin "Ermenilerin zararı ne kadar", "Tehcir oldu mu olmadı mı", "Hayatını kaybedenler ne kadar" konularını tartıştığını ancak bunları yalanlarla değil belgelerle konuşmak gerektiğini vurguladı.

Bunlar konuşulurken Ermenilerden daha fazla kayba uğrayan bölgenin Müslüman halkının unutulmaması isteyen Öğün, şöyle devam etti:

"Türkiye kamuoyunun dahi maalesef Müslümanların yaşadığı faciadan, göç ve sürgünden, ölümlerden haberi yok. Türkiye'de kime sorarsanız sorun iyi ya da kötü, Ermenilerin tehcire uğradığından haberdardır. Ancak buradan kamuoyuna sesleniyorum, Doğu Anadolu Bölgesi'nde Ermenilerin üç katı Müslüman, tehcirden daha kötü şartlarda işgalci Rus birlikleri ve Ermeni çetecileri tarafından yerlerinden, yurtlarından sürgün edilmiştir. 1 milyon 604 bin Müslüman, Erzurum, Van, Bitlis, Trabzon'dan, o zaman Osmanlı Devleti'nin vilayeti olan sınır bölgelerinden göçe zorlandı ve çok büyük sıkıntılarla karşılaştı. O kadar kötü şartlarda göç etmek zorunda kaldılar ki birçoğu 'Ölseydik de bu zulmü yaşamasaydık' dedi."

- "Düzenli kafileler halinde nakledildiler"

Osmanlı'nın tehcir kararının "organize bir " olarak uygulandığını bildiren Öğün, düzenli kafileler halinde nakledilen Ermenilerin tüm insani ihtiyaçlarının da karşılandığını kaydetti.

Ermenilerin güvenliği için jandarmaların görevlendirildiğine işaret eden Öğün, şöyle konuştu:

"1 milyon 604 bin Müslüman mülteci ise hiçbir devlet organizasyonu olmadan, rastladıkları yerde katleden, tecavüz eden, kutsal değerlerini çiğneyen Ermenilerin önünden kontrolsüz şekilde kaçmıştır. Bu saldırılar nedeniyle insanların yaklaşık yüzde 40'ı hayatını kaybetmiştir. Ermeni meselesini, 1915'te ne olduğunu anlamaya çalışanlar, gerçekten adil sonuca varmak istiyorsa, sadece Ermenilerin başına gelen sıkıntıları değil, onlarla aynı tarihte ve coğrafyada daha büyük sıkıntı yaşayan Müslüman ahalinin sorunlarını da görmeli ve bunları mukayese ettikten sonra karara varmalıdır."

Parlamentoların "soykırım" kararı alırken, bunu da değerlendirmesi gerektiğini dile getiren Öğün, bağımsız Ermenistan'ın kurulması adına bölgedeki Müslümanların yok edilerek 200'ün üzerindeki toplu mezara defnedildiğinin herkesçe bilindiğini ancak Müslümanların göçünün unutturulduğunu söyledi. Öğün, Osmanlı arşiv kayıtlarında "Vilayeti Şarkiye Mültecileri" adı verilen Müslümanların yaşadığı göçe dikkati çekmek gerektiğini vurguladı.

Doç. Dr. Öğün, "Dünya insanlarının vicdanlarına sesleniyorum, haksızlık yapmayın, adil olun ve 1915 olayları hakkında kanaat belirtirken gerçeği görün. Sonra vereceğiniz karara hepimiz saygı duyacağız" ifadelerini kullandı.