Eski Başbakan Yardımcısı Arınç:

Eski Başbakan Yardımcısı Arınç:
Eski Başbakan Yardımcısı Arınç:
- "Terör örgütü bu kadar katliamlar yaparken onlara 'Ne yapıyorsunuz, silahı bırakın artık sizinle birlikte değiliz' diyemiyorlar. Bunlar kandan, terörden, şiddetten beslenmişler" - "Ayrımcılıklar, haksızlıklar, bölgesel farklılıklar bizden önce vardı, biz 'yok edeceğiz' dedik ve bunları yaptık. Bundan sonra da partimizin hizmetinde devam edeceğiz. Biz bu işin dışında kalamayız. Yeni arızalar var, bu arızaları gidereceğiz" - Eski Başbakan Yardımcısı Atalay: -"Partimizi kurduk ve uğradığımız bütün haksızlıkları, zulümleri giderdik, bütün haklarımızı da aldık. Şiddetle, terörle değil, siyasetle aldık"

VAN (AA) - Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Terör örgütü bu kadar katliamlar yaparken onlara 'Ne yapıyorsunuz, silahı bırakın artık sizinle birlikte değiliz' diyemiyorlar. Bunlar kandan, terörden, şiddetten beslenmişler" dedi.

Arınç, Eski Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile Genç Memur-Sen Van İl Başkanlığı tarafından Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu'nda düzenlenen "Tecrübe Gençlikle Buluşuyor" etkinliğine katıldı.

Bülent Arınç, burada yaptığı konuşmada, AK Parti 'nin kurucuları arasında yer aldığını ve Beşir Atalay ile üniversite yıllarından bugünlere devam eden kadim dostluklarının olduğunu söyledi. 

Hayatlarının en güzel ve başarılı yıllarının bu partide geçtiğini belirten Arınç, "Biz yola çıktığımızda siyaset kurumu iflas etmişti. Yolsuzluklar, büyük sıkıntılar vardı ülkede. Bu şartlarda biz AK Parti'yi kurduk, iktidar olacağımıza inandık ve bu günlere geldik. On beş aylık parti, uzun yıllar önce kurulan partilerle mücadele etti ve halkımızın desteğiyle 363 milletvekiliyle iktidar olduk. 2007 seçimlerinde bu kez oyumuz yüzde 47 oldu. Partimiz içinden bazı adamları çaldılar, bizi bölmek istediler ama muvaffak olamadılar. Sonra yüzde 50 oy aldık. Belediye seçimlerinden ve referandumdan zaferlerle çıktık" diye konuştu.

AK Parti'yi kurarken kadrolarının halkın sevdiği, inandığı insanlardan oluşmasına özen gösterdiklerini, dürüst, güvenilir, ilkeli, kararlı, cesur siyaset yapan insanlarla olduklarını vurgulayan Arınç, şöyle devam etti:

"O güne kadar her hükümetin karşısına her canı sıkıldığında asker çıkıyordu. 'Seni beğenmedim git' dediğinde hükümet gidiyor, kaşlarını çattığında başka hükümetler de gidiyordu. Biz 'milletten aldığımız emanetle sonuna kadar gideceğiz' dedik, 'tankın üstüne çıkacak ve milletin emanetini yere düşürmeyeceğiz' diyerek yola çıktık. Siyaset toplumun sorunlarını çözmeli. Her farklı kesimin talepleri olur. Bunlar arasından haklı olanları mutlaka yerine getireceğiz. Bir insan kendini temsil edemiyor, dilini konuşamıyorsa, işsiz ve yoksulsa, yeterli sağlık hizmetleri alamamışsa, bunların hepsi sorundur. Sorunları çözme sanatıdır siyaset."

- "Bundan sonra da partimizin hizmetinde devam edeceğiz"

Arınç, toplumsal barışı sağlayacaklarını, herkesin birbirini kucaklayacağı, kimsenin kimseye kötü gözle bakamayacağı bir ülke kuracaklarını ilk günden dile getirdiklerini dile getirdi. Bülent Arınç, şunları kaydetti:

"Ayrımcılıklar, haksızlıklar, bölgesel farklılıklar bizden önce vardı, biz 'yok edeceğiz' dedik ve bunları yaptık. Bundan sonra da partimizin hizmetinde devam edeceğiz. Biz bu işin dışında kalamayız. Yeni arızalar var, bu arızaları gidereceğiz. Büyük Türkiye hedefimize hep birlikte varacağız. Dört yıl önce büyük bir deprem yaşandı. 1999 depremini hatırlıyorum, devlet 3 gün sonra haber alabilmişti. Van depremi olduğunda, 3 saat sonra başbakan 10 bakanıyla buradaydı. Yeni bir kent inşa ettik. Onun acısını kendi can evinden duyan insanlarız. Bizden önce kimse depremin acısını bu kadar kısa sürede saramamıştır."

Arınç, 7 Haziran seçimlerinde AK Parti'nin tek başına iktidar olmasından rahatsız olanların, el ele vererek HDP'nin barajı aşmasını sağladıklarını belirterek, "Bu oyların büyük bir kısmını baskıyla, korkutarak aldılar. Silahlı adamlarıyla köylerde yol keserek, eşkıyalık yaparak insanlara bize oy vermemeleri için baskı kurdular. İnsanlar gönüllü olarak da onlara oy verdi, Batı bölgelerinde. Onlar da barajı geçsin, Çözüm Süreci sonuca ulaşsın diye oy verdiler. Seksen milletvekili çıktı. Oy verenlere teşekkür ederek, bundan sonra silahlı örgütten uzak halkın senden beklediği hizmetleri yapman lazım. Terör örgütü bu kadar katliamlar yaparken onlara 'Ne yapıyorsunuz, silahı bırakın artık sizinle birlikte değiliz' diyemiyorlar. Bunlar kandan, terörden, şiddetten beslenmişler" ifadelerini kullandı. 

- "Bu seçim Türkiye'nin kader seçimi"

Eski Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da 1965 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitim görürken Arınç ile tanıştıklarını ve o günden sonra birbirlerini kollayarak bugünlere geldiklerini anlattı.

Öğrencilik yıllarında aynı sırada oturduğu Arınç'la 61. Hükümette başbakan yardımcısı olarak yine yan yana oturmayı Allah'ın nasip ettiğini kaydeden Atalay şunları kaydetti:

"AK Parti erdemliler, idealistler hareketi. Partimizi kurduk ve uğradığımız bütün haksızlıkları, zulümleri giderdik, bütün haklarımızı da aldık. Şiddetle, terörle değil, siyasetle aldık. AK Parti büyük bir harekettir. İçinde farklılıklar, yanlış yapanlar olabilir ama AK Parti'nin ekseni aynı. Gelecek hafta bu saatlerde Van'ın sonuçları belli olacak. Bu seçim bir partinin iktidar olmasıyla ilgili bir seçim değil, bu seçim Türkiye'nin kader seçimi. Gelecek pazara damgamızı vuralım inşallah. Herkes elinden gelenin azamisini yapmalı. Yapabileceğimiz her şeyi yapmak durumundayız."